| LauraMaria55 a întrebat:

❗️❗️
Puteti sa imi recomandati o ușă fonoizolatoare, adică sa nu se auda prin ea.
Din ce material o fi buna? Nu stiu, orice sfat.
Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cel mai bun material fonoizolant e pluta. Dar, fiind un lemn moale, nu se poate face o ușă din ea. Eventual să comanzi o ușă în profilul căreia sa se monteze placi de pluta, și în toc. Sau, faci ca mine la un geam de la o casa ce dădea în ușa scirtiietoare a vecinului. Am pus trei rânduri de vata minerala, acoperind tot glaful geamului. Vata minerala e și ea un bun fonoabsorbant. Geamul acela a fost ca și un perete, nu se mai auzea decat slab scirtiiala ușii de dinafară. Sigura chestie e că atunci cînd vrei sa ieși trebuie sa dai plăcile la o parte de la ușă. Eu daca as avea probleme cu zgomotul așa aș proceda. Placi de pluta confecționate pe marimea ușii, puse cînd apare zgomotul.

| LauraMaria55 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc

| cristi202 a răspuns (pentru LauraMaria55):

Cu drag!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fonoizolarea se face cu mai mute straturi suprapuse din mai multe feluri de materiale moi, cu densitae mica, suprapuse: textil, vata, polistiren expandat, pluta etc., in ansamblu cat mai gros.
O asemenea fono-izolare are grosime de cel putin 5-10 cm si se calculeaza /se face in functie de natura (frecventa si intensitatea) zgomotului.

| LauraMaria55 explică (pentru Bula):

Nu prea am inteles nimic din raspunsurile voastre vreau si eu sa stiu prin ce material trece cel mai greu sunetul termopan lemn pvv
Nu stiu unde sa ma orientez

| Bula a răspuns (pentru LauraMaria55):

Textil, vata, polistiten expandat, pluta etc.
In general, materiale poroase, cu continut mult de aer.
Neaparat sunt necesare mai multe straturi diferite, separate intre ele.

| Bula a răspuns (pentru IceRope):

Nu sunt date atenuarile fonice (in decibeli, db).
In practica, o asemenea usa are atenuare sub 20dB (10 ori), ceea ce inseamna ca sunetele mai puternice se pot auzi prin aceste usi.
Evident, pentru atenuare mai mare, se pot monta usi duble (doua usi), cand atenuarea poate fi peste 40dB (100 ori).