| Rienmedire a întrebat:

Rumegusul rezultat in urma taierii lemnului cu drujba este bun ca si ingrasamant in gradina? Sau poate fi rau din cauza uleiului de pe lantul drujbei? Fie el cat de putin.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fa un patrat, dreptunghi din osb si pune-l acolo, mai pui si frunze cand cureti prin curte si bagi apa peste el.Lasi acolo citiva ani si se face pamint.
Daca vrei sa-l faci pamanint mai rapid, trebuie sa il intorci asa din cand in cand, mai pui apa si tot asa si intr-un an s-a facut pamint.

Ca si elemente ce le trebuie la plante, este sarac, nu are mai nimic, singurul avantaj este ca e afinat.
Deci nu il poti folosi pe post de ingrasamint ca nu-i ingrasamint.Plantele au nevoie de minerale simple, nu de hidrocarburi.
Ingrasamint se numeste acel produs care pune la dispozitia plantelor elemente usor asimilabile, usor de folosit de catre plante.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, rumegusul nu este bun de ingrasamint!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e bun. Ingrășământul trebuie să fie putrezit.

| mihai69 a răspuns:

Poate fi folosit pentru mulcire.
Ca îngrășământ îl poți folosi doar după ce îl faci compost.

| oglindasultanului a răspuns:

E bun de asternut rozatoare laughing

| RxTx a răspuns:

Oamenii zic ca unde pui rumegus nu mai creste nimic

Au dreptate

Dar ei nu stiu ca rumegusul se amesteca cu gunoi menajer care putrezeste se lasa 5 ani la putrezit ca el face azot
Si dupa ce a puteezit 5 ani
Il amesteci cu pamant
Apoi poti sa il imprastii ca si ingrasamant

Daca il arunci asa proaspat pe pamant arde solul
Nuștiu cum poate este alcalin