| victor333 a întrebat:

SAL TPU am o problema cu wc ul adica apa dupa ce o tragi continua sa curga bazinul se umple dar cateodata ea tot curge in wc si apometrul inregistreaza sa fie vreun furtun ceva sau bazinul defect?

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ivancea ti-a spus unde sa cauti.Acel,,clopot,,e agatat de bratul care trage apa.Il scoti si desfaci garnitura de la capat, care cred ca e plina de rugina si trebuia schimbata.Cureti bine cu smirglu orificiul din partea de jos a bazinului, pe care,, calca,, garnitura.Intai cauta garnitura de schimb.Trebuie reglat si bratul plutitorului.Ca sa ai mai putina apa, trebuie indoit ca bila sa fie mai jos, dar trebuie sa ti de la mijloc cu un patent, sa nu se rupa de la robinet, si apesi bila in jos.Bila fiind mai jos, robinetul se va inchide la un debit mai mic al apei.

| vali1985 a răspuns:

Cel mai bine chemi un reparator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te refer cred la bazinele clasice, de pe perete.In mijlocul bazinului este un "clopot" care se ridica atunci cind tragi apa.Trebuie inlocuita garnitura de pe acel clopot, eventual curatat si locul pe care se aseaza acea garnitura in bazin. Poate fi piatra depusa si nu mai da voie sa etanseze perfect.

| Archangells a răspuns:

Instalatia de la bazin e defecta. Vezi ca ai un fel de supapa care atunci cand curge apa sa se umple bazinul, blocheaza trecerea apei in vas. Ceva e in neregula ori la supapa respectiva, ori la bila aia de plastic ce pluteste, care nu se mai ridica odata cu nivelul apei.

| ionutzz2590 a răspuns:

Instalatia de la bazin e defecta. Vezi ca ai un fel de supapa care atunci cand curge apa sa se umple bazinul, blocheaza trecerea apei in vas. Ceva e in neregula ori la supapa respectiva, ori la bila aia de plastic ce pluteste, care nu se mai ridica odata cu nivelul apei. SAU Problema e de la plutitorul ce opreste apa cand se umple bazinul care este defect si nu mai inchide bine apa. Daca nu e defect tot sistemul si trebuie sa il schimbi.Prima data uita-te la acel plutitor care se poate sa se fi stricat sau sa fii iesit de la locul lui si de accea nu mai inchide apa care curge in bazin.

| S3by23 a răspuns:

Si eu am patit asa cu wc-ul meu.Problema e de la plutitorul ce opreste apa cand se umple bazinul care este defect si nu mai inchide bine apa. Daca nu e defect tot sistemul si trebuie sa il schimbi.Prima data uita-te la acel plutitor care se poate sa se fi stricat sau sa fii iesit de la locul lui si de accea nu mai inchide apa care curge in bazin.