| Mahoniaa a întrebat:

as dori ca cine stie cum se numeste aceasta floare sa-mi lase informatii despree ea..Multumesc! http://postimg.org/image/cjiwr4d3x/

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vad ca este ambalat legat etc, deci ar fi trebuit sa aiba si o eticheta si daca te uitai stiai sigur cam ce nume are.Asa din poza cred ca este vorba despre ILEX-LAUR-familia Aquifoliaceae.Este un arbust care creste destul de incet, se foloseste ca plata solitara sau in grup si chiar se fac garduri vii tunse. Daca este foarte ger uneori poate degera.Suporta soarele direct desi prefera semiumbra.Sint si cultivaruri cu flori pigmentate, dar in general au frunze tari, rigide, lucioase, pe margine cu dinti care te inteapa daca treci cu mina peste ei.Eu zic aici de Ilex deci nu pot spune ca este ilex 100%.O sa faca fructe care sint si ele ornamentale, sint rosii, rotunde si ramin mult timp pe planta.Deci putem spune ca orneaza si prin fructe. Daca ai vazut planta, ori o ai deja si recunosti ceva din ce am spus este Ilex.Se inmulteste prin seminte, prin butasi, marcotaj..Prin seminte nu prea se recomanda ca dureza f mult pina ca plantele sa rasara, vreo 3 ani cred.Deci daca asta este atunci este un arbust si nu o floare cum tu ai spus.Este verde tot timpul anului.Dar se vede clar ca ete arbust, ca are ramuri legnificate.Ar mai fi inca un arbust care seama foarte bine cu acesta dar nu este, ala are frunzele nelucioase, deci mai mult ca sigur Ilex este. Daca este altceva te rog anunta-ma si pe mine ca sint curios ce altceva ar putea sa fie.

| Mahoniaa explică (pentru relian):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Si da este un ilex

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Acum am vazut ce nume ai tu aici.Deci din primul raspuns am spus ca in afara de Ilex asa am banuit eu ca ar fi arbustul din poza, deci in afara de ilex ar mai fi inca un arbust asemanator cu cel din poza ta.Dar cind am scris cometariu nu ma uitai ce nume ai.Acel arburst se numeste tocmai asa cum ai tu numele aici adica Mahonia.Eu doar am spus ca mai este inca un arbust dar nu am mai spus cum se numeste.Deci despre Mahonia este vorba.Ca sa vezi care e Mahonia si care este Ilex pui mina cum am spus si care inteapa, a caror frunze te inteapa este Ilex. Poti deosebi si dupa frunze.Ilex le are mai lucioase, dar cel mai bine dupa cum sint prinse pe lastar.La ilex frunzele sint simple alterne adica fiecare frunza este prinsa una de o parte alta de cealalta parte a ramurii dar una mai sus alta mai jos, asa cum arata si in poza de la tine.Mahonia are tot frunze simple dar compuse adica are frunza pe o parte si pe alta care pleaca din acelasi punct daca putem sai spunem asa.Nu exact din acelasi pct dar de la acelasi nivel cum ar fi doua balcoane la bloc la acelasi etaj.La ilex este un balcon mai sus altu mai jos si asa mai departe.Deci planta din poza este Ilex.