| BalanIulianT a întrebat:

Salut, am facut un tarc pentru caine, podeaua i-am facut-o din beton, 2, 5mx2, 5m, ideea e ca am vazut la foarte multi ca dupa un timp betonul a inceput sa se macine, cineva mi-a spus sa il fac mai tare, asa ca am bagat 4-5 saci de 40kg, nu stiu daca e de ajuns, ideea e altii au zis sa il dau si cu un strat de vopsea pentru beton. Aveti ceva idei ce as putea sa folosesc ca sa nu se macine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Depinde cat de groasa ai turnat placa. Daca ai facut-o de 8 cm, e ok, daca ai facut-o de 15 e foarte puțin.
O vopsea pentru beton l-ar proteja, dar nu cred ca va rezista prea mult in timp, poate mai degrabă o rășină epoxidica. Ca sa tina mai mult, ar fi utila o șapă de finisare de 4-5 cm, care sa asigure o suprafața fina si impermeabila. De data asta nu mai fa economie la ciment, baga cat trebuie si ceva in plus (vezi retete pe net) sau folosește șapă la sac, gata preparata.
Pentru rezistenta sporita in timp, trebuie sa fie mereu curat, pentru ca cel mai mare dușman al betonului va fi acidul din urina câinelui.

1 răspuns:
| Numele384637 a răspuns:

Cu vopsea câteva straturi.