| Ella203 a întrebat:

BUNA! As dori sa imi raspundeti cu cateva sfaturi, ideea este ca sapt trecuta am fost impreuna cu cateva colege intr-o clasa din scoala pentru a face un proiect, podeaua era uda iar pentru a se usca mai repede am intrat eu si am deschis geamurile... ideea este ca atunci cand l-am deschis pe primul am vazut ca era o bucata de jaluzea pe pervaz dar nu am bagat de seama, ideea e ca dupa mine au venit doua colege si au inceput sa faca mare haz de el, eu am incercat sa le explic ca nu eu l-am rupt dar a doua zi cand o doamna de serviciu a venit si a spus ca agasit niste obiecte aruncate si acea bucata de jaluzea rupta, ele s-au uitat la mine de parca eu as fi facut-o.
Tin sa mentionez ca doar 3(nu prea ma inteleg cu cele 3 sunt genul acela de fete care de fata cu profesori sunt dragute iar pe la spate sunt groaznice, in fine nu imi prea place sa le descriu) din 12 fete au presupus acest lucru.
Acum sincera sa fiu imi fac ganduri si nici macar nu mai stiu ce e adevarat si ce nu e, am inceput sa ma gândesc de parca eu as fi rupt acea jaluzea.
In acea clasa nu exista camere de luat vederi, iar acea doamna de serviciu a spus ca directoarea se va uita pe camere si va incerca sa vada cine si ce a facut.(p.s. pe langa noi ar mai fi doua clase care ar mai fi venit sa lucreze).
Imi este groaza. Ma gandesc ca daca ar pica pe mine si parintii mei ar afla as da de belea rau de tot.
Sicera sa fiu cred ca o iau cu capul incetul cu incetul. Va rog frumos ajutați-mă. Am început sa ma stresez foarte rau si câteodată am impresia ca nu mai stiu ce s-a intamplat.
Cred ca nu mai pot rezista mult timp asupra presiunii. Ce credeti ca se va intampla? Eu una cred ca înnebunesc (sunt o fire emotiva). Ce ar trebui sa fac? Va rog ajutați-mă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate exista camere de luat vederi nu voi copii nu aveti de unde sa stiti, fiindca nu este treaba voastra sa fiti informati asupra securitatii scolii.
Tu spune adevarul si daca ai rupt sau stricat ceva, este bine sa recunosti. daca nu, continua sa fii sincera si sa spui intotdeauna adevarul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te rog sa te calmezi si sa inspiri adanc/sa expiri si tot asa. Stiu ca pare foarte grav acum, dar o jaluzea din aia se poate inlocui usor. Nu cred ca vei fi trasa la raspundere. Si chiar si asa, parintii tai ar trebui sa te inteleaga, sa te creada, daca nu le-ai dat pana acum motive sa se indoiasca de tine. Sunt lucruri mult mai grave in viata.

Tatal meu m-a speriat cand eram mica, spunand ca din cauza mea vor crapa calorifele, deoarece am uitat sa inchid geamurile. laughing Si m-a trimis inapoi la scoala sa le inchid. Nu ar fi avut cum sa crape, ca era imposibil sa scada temperatura in clasa sub 0, chiar daca era frig. A fost fun, ce sa zic.

Cred ca fetele se uitau la tine fiindca stiau ca tu ai gasit-o.Si trebuia sa zici ca doar ai gasit-o asa.E foarte posibil sa existe persoane din acea clasa care pot confirma despre problema ca e dinainte sa apareti voi acolo sa lucrati.Un sfat pe viitor e sa lucrati in clasa voastra, nu la altii.

| troleibuz a răspuns:

Nimic. E doar o jaluzea...

| Namun a răspuns:

Bună!

Calm, nu s-a sfârșit lumea. Dacă nu ești tu vinovată de situație cu atât mai mult nu ar trebui să îți faci griji în plus. Vorba aia ai conștiința împăcată.
Nu ești vinovată, nu te stresa!
Ai mai multă încredere în părinții tăi. Când mai făceam și eu ce-i drept o boacănă mereu mă ascundeam de ei de teamă, până într-o zi când mama a observat acest lucru și m-a tras deoparte. Adevărul de îl spui nu îți face nimeni nimic, mereu îmi spunea așa.
Așa și tu în povestea ta spune-le adevărul, nu a fost vina mea! Cum să intri în belele dacă nu ai făcut nimic rău?
Sfatul meu e să nu te mai concentrezi așa mult asupra situației cu jaluzeaua. Sunt n motive să se fi stricat sau altcineva să o fi stricat cu intenție, ori să o fi agățat din greșeală altcineva etc.
Încearcă să îți muti gândurile din acea zonă. Să se facă anchetă și ce mai vor ei.
De obicei conducerea bagă teamă în elevi cu prostiile astea. Vrăjeală în mare parte.
Crezi că directoarea altă problemă nu are de rezolvat decât acea jaluzea? Dacă ai știi cât de ocupată e și câte sarcini are de dus la bun sfârșit. laughing
Fii calmă! Viața e frumoasă! Nu lasă o întâmplare de genul să îți distrugă cei mai frumoși ani!

Numai bine!