| PlayerE7 a întrebat:

Necesar materiale 20 m3 beton pentru fundație, agregate+ciment( saci 40kg). Si rețeta daca se poate. Stiu ca betonul de stație este mai bun da nu se poate ajunge în zona respectivă cu masini asa mari.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Teoretic ai nevoie de 140 saci de 40 kg, desi eu as lua de 20 kg, ca sunt mai usor de manipulat.
Apoi 11, 5 tone nisip, 5 tone sort 4-8, 8t sort 8-16 si 10, 5 t sort 16-32.
Daca e greu cu sorturile, iei o masina mare de balastru (cap tractor și remorca), pe care se incarca 38-42 de tone, si suplimentezi putin la ciment.
Reteta spune asa: la un sac de ciment (40 kg, adica 10 lopeti) se pune:
- 21 lopeti nisip 0-4
- 8 lopeti sort 4-8
- 13 lopeti sort 8-16
- 12 lopeti sort 16-32
- 23 litri apa.
Pentru dozare mai precisa, poti folosi galeata. Daca betoniera e mai mica, injumatatesti cantitatile.
Daca folosesti balastru, teoretic ar fi 10 lopeti ciment la 54 de agregate, dar pentru ca proportia agregatelor difera, ar fi indicat sa suplimentezi cimentul. Ar insemna minim 1 lopata ciment la 5 de balastru, dar ideal chiar 1 la 4, caz in care vei consuma vreo 35 de saci in plus.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Raspuns "a la Regis" happy. Superb!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2RyjU6e