| AntonioAurel a întrebat:

Am o centrala ariston si la rece presiunea este de 1.7 iar la cald 2.2... Este normal ca presiunea sa creasca atunci cand porneste centrala?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este foarte normal. La mine este 1 la rece si 2 la cald.

| simpluone a răspuns:

E normal pentru ca apa se dilata cand se incalzeste iar circuitul de incalzire este unul inchis! Apa nu are unde sa se duca si arunci se mareste presiunea in perna de aer a bufferului din centrala!

| crysty1222 a răspuns:

E normal sa creasca presiunea la cald, nu-ti face griji. Presiunea la rece e cam mare, daca stai la apartament ar trebui sa fie in jur de 1-1.2 bari.

| MeraO a răspuns:

Este logic sa creasca la cald, dar la rece lasa-o la 1, 2