| anonim_4396 a întrebat:

Cat creste presiunea in centrala, de la 1.5 rece la 3.5 calda?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De la 1.5 creste maxim la 2.5 calda

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Presiunea la rece trebuie sa fie intre 0, 5 si 0, 8. In stare de functionare, presiunea la centralele de apartament, poate sa creasca pana la cel mult 2, 5 atmosfere. Cand depaseste aceasta presiune, exista montat in interiorul centralei, o supapa si atunci cand presiunea creste spre 3 atmosfere, apa in surpuls, din conductele de incalzire, ar trebui sa fie evacuata, in mod direct, printr-o teava mica din centrala.

Este necesar insa ca, sa nu lasam ca, presiunea sa creasca, peste limita indicata in cartea tehnica a centralei respective ci, sa facem golirea prin robinetul de aerisire al caloriferului, cel mai apropiat de centrala ori chiar al fiecarui calorifer in parte, daca este cazul. Oricum dupa ce apa in plus este eliminata, trebuie aerisite toate caloriferele pentru a nu se crea goluri de aer, care conduc la incalzirea doar partiala a caloriferelor.

carla
| carla a răspuns:

Eu stiu, ca mie mi s-a spus ca normal presiunea trebuie sa fie intre 1.0 si 2.0. Acum, e posibil sa fie vorba de dimensiunea centralei.

| nicky a răspuns:

Nu are voie sa urce mai mult de 2, 5. Daca trece de 2, 5, inchizi centrala si scoti putina apa de la un calorifer ca sa fie in limite normale. Acul de la manometru sa nu indice niciodata o valoare care e in spatiul rosu. Normal presiunea trebuie sa fie intre 0, 7 si 1, 5. In orice caz sa nu scada sub 0, 5 sau sa urce de 2, 5.

| Ben. a răspuns:

Nu poate sa creasca la 3, 5 in mod normal.si dealtfel mai oate centralele au o supapa de siguranta de 3 atm, asa ca la 3 atm ar lasa sistemul sa respire

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creste de la 1rece la 3 calda si apoi curge apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi creste presinea in centrala aproape de3 aerisesc pana lla 1. 2 dar creste iar de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2. 0

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua! am si eu o intrebare, presiunea la centrala ii de 0, 5 barr! oare de ce ii asa mica? ii ceva normal? nu ar trebui sa fie intr 1 si 2? va multumesc!

| DanTanase a răspuns:

De ce pupa aerisire am doua din 6 calorifere reci in partea de jos?