| AlexandruIonut2001 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Am montat o priza si cand pun surubelnita ca sa verific daca are curent se aprinde becul din ea dar cand bag un stecher de la frigider de exemplu nu primeste curent si nu stiu ce sa ii fac.
Daca ma puteti ajuta ce ceva sfaturi.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Surubelnita se aprinde doar la o singura gaura de la priza? Sau la ambele?

| sierra1 a răspuns:

Ai circuitul de fază și foarte probabil nu ai nulul

| mihai69 a răspuns:

Priza se verifică cu creionul de tensiune doar ca să afli pe ce fir să NU pui mâna fără mânuși de protecție (de fapt, nici pe cele fără fază nu e indicat să le atingi fără mânuși).
Dacă vrei să vezi că ai tensiune, folosește un Voltmetru (sau AVOmetru)!

| relian a răspuns:

Ai montat prost laughing Becu ala se aprinde si la 20 de volti,deci ai nevoie de un aparat de masura sa stii exact cum sta treaba.
Scoate priza de tot,masoara firele,asta o poti face si fara aparat de masura,atinci o veioza la firele de la priza, deci direct de fire, scoti priza afara. daca veioza se aprinde atunci inseamna ca priza ta e rea, o arunci, cumpri alta priza si o instalezi, ai doar 2 fire mari si late, nu-ti trebuie nici o cunostinta, hai sa zic daca ai si impamantare chiar de leai incurca tot trebuie sa functioneze, deci priza e de vina.
Asta sa-i faci o arunci si cumperi priza noua.So fi dus de suflet, lamelele alea nu mai strang, arculete ce mai a unele or fi sarite etc.Dao la jalea de priza cumpara una noua ca nu e o avere.
Deci surubelnita ta cu beculet poate lumina si daca curentu are numa 25 sau 40 de volti, surubelnita aia iti arata doar ca acolo ai ceva voltaj, dar nu-ti arata si cati volti ai.Deci sa vezi trebuie aparat de masura. Daca nu ai scoate priza si fa cum am spus eu leaga la fire o veioaza.Bafta