| Geo_Maky_1974 a întrebat:

Salut, am o problema la un hidrofor de 300l, am schimbat acum cateva zile insa nu exista presiunea care am nevoie, intreb ce presiune trebuie sa aplic in vasul de expansiune sa am presiunea de care am nevoie. Din fabrica spune ca vine cu presiune de 1, 5 bari as vrea sa stiu daca este bine sa las asa sau sa mai maresc pana la 2, 5 sau chiar mai mult. Multumesc

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Incearca 2, apoi 2.5, 3... pana la presiunea de care ai nevoie. De unde sa stim noi de ce presiune ai tu nevoie?

| mihai69 a răspuns:

Presiunea normală într-un hidrofor chiar aia e - 1, 5 bar. Dacă tu vrei să forțezi pompa mai mult, o poți crește, dar nu e nevoie în mod normal.