| kyrcea a întrebat:

Am un put cu pompa submersibila ( condensator extern ) vas de expasiune 50 litri si presostat clasic 1, 4- 2,8 Bari.
Am o problema de intrerupe a apei complet in jur de 30 de secunde o data la cateva zile. Isi revine de la sine.
Mentionez ca am schimbat vasul de expansiune ( cel vechi avea membrana sparta ), presostatul si manometrul.
In vas am 1, 5 Bari cand e gol si 2, 8 cand e plin.
Unde credeti ca ar fi problema intreruperii apei de vreo 30 de secunde avand in vedere ca problema persista si dupa inlocuirea unor componente.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Incearca sa scazi presiunea la 1 bar cand e gol si 2, 2 sau chiar 2 cand e plin! Nu rezista la 2, 8 bari iar dupa un timp pierde toata presiunea apoi isi revine...