| SuperCoolDude a întrebat:

Salut, am o problemă, lol.

Helpp,
Am dezghetat un frigider si acum nu mai ingheata.

Am dat cu un cutit mare in gheata (ca era toată usa în ghetata) si am spart progresiv toata gheata, iar acum cand il deschid, e cald.

Cum as putea sa rezolv?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Chiar daca nu ai atins cu cititul peretii frigiderului, lprin desprinderea fortata ghetii ai fisurat peretii de plastic, care încorporează si traseele agentului frigorific. Reparatia ar costa prea mult ca sa merite, solutia este un frigider nou.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unui frigider ii trebuie minim 4-5 ore sa raceasca /inghete.
Intai pune mana pe radiatorul din spate si vezi daca se incalzeste /trepideaza usor (semn ca functioneaza sistemul de racire.
Daca nu simti nimic, atunci verifica pozitia termostatului pe 3-4, daca este cu buton cu rotire SAU la +3 - +5 grade, daca are termostat electronic.

Daca nu porneste nicicum, atunci cheama un specialist in frigidere.

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca nu l-ai dezghetat de foarte mult timp. De obicei usa nu are gheata pe ea. Ai fisurat ceva cu cutitul.

| SuperCoolDude explică (pentru darrio2007):

Da, mai mult ca sigur am fisurat ceva. era gheata peste tot și am insistat, pana am scos-o pe toata.
Posibil sa se fi deranjat ceva. mnah, nu știu ce anume, dar ar fi bine sa o rezolv laughing

Ce am observat eu, e ca după ce nu mai era gheata, era un vânt în interior. gen, sufla ceva cu rece (de dedesubtul cuvei de metal). Posibil fi dar cu cuțitul în ceva, habar nu am.

Iar acum, când deschid frigiderul. e mai cald ca afara laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Am inteles. Parerea mea este sa-ti iei altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îl dai la schimb cu unul nou.

| Wr3nch a răspuns:

Ai setat temperatura sa fie pe 4-5? daca e pe 0 nu ingheata.

| SuperCoolDude explică:

Am pus mana in spatele frigiderului pe grilajul acela și vibrează. L-am lăsat stins o zi. de vreme ce nu functiona. Deci nici vorba sa se încălzească grilajul. doar vibrează.

Este vorba despre un frigider Arctic.
Am și niște poze/un video pentru asta.

Poza1: https://drive.google.com/......-cQTj/view

Poza2: https://drive.google.com/......gRvy2/view

Video: https://mega.nz/file/0zoBEShK#aHp7_xrsU_2Q92NhUjQDXHWYZCH8VBmt0rycQ6mR0K8

Acum am pus, după cum ați zis voi, pe 4 unde este rotitorul ăla din poză (termostat, cum s-o nu-mi el).
Nu știu exact cum se folosește termostatul ăla, sincer sa zic. Mi-a explicat vag proprietara de-aici.
Vad ca are un rotitor și un Buton mai lung, care are capetele: Deschis/Închis.
L-am pus pe 4, pe poziția Deschis (in sus).
Nu știu dacă e bine. Nu cunosc diferenta dintre inchis/Deschis și ce fac numerele de pe rotitor...

Chestia e ca, trebuie sa o rezolv, pentru ca stau în chirie și am imbulinat-o laughing, nu este frigiderul meu.
Helppp

| Nebunu21 a răspuns:

Când ai dar cu cuțitul s-ar putea sa se fi fisurat ușa.