| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

Salut, am plantat niste salvie (salvia officinalis) si am vrut sa intreb cum se prepara ceaiul de salvie? Se poate lua frunza asa proaspata si sa o pun in ceainic sau trebuie lasata la uscat un timp inainte? Si de asemenea, se poate folosi si floarea la ceai? Multumesc happy

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista ceai de salvie. Ceaiul se face dintr-o singura planta, planta de ceai. Orice alt "ceai" e de fapt o infuzie de plante. Asa, pentru cultura generala.
Infuzia de salvie poti sa o faci atat din frunza verde cat si din cea uscata. Poti sa pui si floarea. (nu te astepta sa aiba gust ca si "ceaiul" din magazin)

| TheThingThatShouldNotBe explică (pentru CuriousStuff):

Ok ok, ai dreptate. Si eu am o oarecare "cultura teoretica" despre ceaiuri, istoria lor si modurile de preparare, dar fiind o intrebare publica am preferat sa folosesc termenul de "ceai", cum e folosit de obicei. Dar mersi de corectura.
Cat despre ceai de la magazin, nu am mai cumparat asa ceva de vreo 4 ani. happy

| untu a răspuns:

Da,se poate sa luati frunzele proaspete de salvie si puneti in ceainic cu apa fierbinte sau sa fierbi! Puteti sa puneti si floarea de salvie! Folositi frunzele si flori de salvie pentru ceai atat proaspata si uscata!

| GdX a răspuns:

Verde sau uscata nu conteaza.