| inspectoru a întrebat:

am si eu o problema.. la masina de spalat LG imi apare pe ecran " PE" si nu pleaca stie cineva ce inseamna asta? astept raspuns

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

PE ce inseamna? Daca ai cumparat masina de noua ar fi trebuie sa aiba carte si acolo la urma in acel manual micut ai cu siguranta si coduri si bineinteles ce semnifica ele.Deci cauta manualul masinii si vezi ce da acest cod. Dupa stii cum stai sau ce e rau la masina ta. Daca nu gasesti cartea suna la reprezentanta marcii si intreabai pe aia ca o sa-ti zica ei si nu te costa nimic.

| viotedy a răspuns:

Eroare,inseamna.ori nu se inchide bine usa ori nu are presiune apa. poate s-a infundat robinetul cu calcar.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

"Codurile de eroare sunt combinatii de cifre si/sau litere afisate pe display-ul masinii de spalat. Acestea difera de la un producator sau chiar de la un model de masina de spalat la altul si nu indica problema masinii de spalat sau componenta defecta. Aceste erori sunt pentru specialistii in service masini de spalat pentru a ii ghida catre partea masinii de spalat care nu functioneaza cum trebuie. Faptul ca a aparut o eroare pe display nu inseamna obligatoriu ca masina de spalat s-a stricat. Inainte sa sunati un specialist este recomandat sa verificati alimentarea cu apa a masinii de spalat, daca filtrul e curat, etc."