| morris1 a întrebat:

Salut.as dori sa stiu cum sta treaba cu inchirierea aprtamentelor.suntem 3 pers si dorim sa inchiriem un apartament pentru facultate iar proprietarul cere 300 euro.treaba asta inseamna ca cere 300 euro de fiecare sau toti trebuie sa dam 300 euro adica 100 euro de fiecare.as aprecia niste raspunsuri clare de la cei care au trecut prin asta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca proprietarul cere 300 de euro pentru tot apartamentul si nu de la fiecare dar trebuie sa-l intrebati pe el. De asemenea ganditi-va ca o sa trebuiasca sa platiti si celelalte cheltuieli - energia electrica, apa, incalzirea, cheltuielile comune.

| LIN2010 a răspuns:

Da,revine fiecaruia cate 100 de euro de platit la chirie,dar vor mai fi cheltuieli de achitat pentru consumurile din apartament(apa rece/calda,incalzire, gaze, televiziunea prin cablu, electricitate, net-ul)precum si cheltuielile comune blocului(se achita la asociatia de proprietari). Respecte

| TizZu15 a răspuns:

Daca este dotat cu tot ce trebuie, este convenabil.

| BellaBlack a răspuns:

Apartamentul se inchiriaza cu 300 euro... daca sunteti 3 = 100 fiecare...

| iordantonio a răspuns:

Inchirierea se face in mod legal prin contract de inchiriere, care se inregistreaza la Administratia Financiara de unde apartine proprietarul, care banuiesc ca pretinde cei 300, anticipat, pentru tot apartamentul, dar poate sa pretinda si drept garantie, chiria pe o luna. In general proprietarul face contract doar cu unul dintre voi pe suma totala, daca nu va intelegeti si unul nu plateste, pleaca toti trei din casa.