| Vlad_Nemeti_1978 a întrebat:

Salut,as vrea sa stiu si eu ce este marmite? happy
Dau 100 fundite! happy

Răspuns Câştigător
| Grasshoper a răspuns:

Marmite arata ca o pasta de maciese,de culoare maro.
Gustul e sarat,usor astringent, amarui.
E foarte concentrat si pe nota de final simti un usor gust de telina.
Pe paine cu unt e comestibil si daca e asa de sanatos,merita incercarea.
Asa, cum e, fara paine si fara unt, are un gust in plus de medicament, usor neplacut.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit.
http://artaculinara.com/forums/topic/1032-ce-e-marmite/
O zi frumoasa sa ai:)

| TeeaCup a răspuns:

MARMÍTĂ, marmite, s. f. 1. Vas mare (de metal) cu două toarte și cu capac, în care se transportă mâncarea caldă. 2. Scobitură formată prin eroziune în albia unui râu. – Din fr. marmite.