| maphiotul a întrebat:

Salut.
Ce inseamna functia Pulse la un blender pentru facut sucuri?
Mersii

Răspuns Câştigător
| mirinda34 a răspuns:

Funcția "pulse" este cea care îți amestecă băutura în cazul în care ai mai pus ceva în ea (lapte, sirop etc) și nu vrei să zdrobești. Cel puțin asta făcea la aparatul meu, învârtea bătura vreo 2 secunde la viteză maximă și se amesteca din prima.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| maphiotul explică (pentru DumitruRobertIonut):

Dar la ce foloseste la un blender?
Nu ma intereseaza etimologia cuvantuluilaughing

| maphiotul explică:

Bine mă, esti tare, ce sa mai zic...

| RoCkKiD a răspuns:

Blenderul, dupa cum zice si numele nu e pentru stors sucuri, la blender o sa faci smootie uri, daca vrei sucuri ai nevoie de un storcator.

E posibil sa fie diferente de la model la model dar in general functia pulse e ca sa controlezi cat de marunt vrei sa toci ce ai in blender pentru ca aparatul o sa functioneze doar ca timp tii butonul apasat. Daca de exemplu iti faci ceva bautura si ai gheata in blender cu functia pulse poti sa nu faci gheata super marunta, ca poate tie iti place mai mare.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Am inteles, mersii
Si stii un storcator bun stii? Model si de unde
Sa fie simplu, nu am nevoie de nici o functie speciala.doar sa iasă suc normal

| RoCkKiD a răspuns (pentru maphiotul):

Uita-te pe eMAG la reviewuri, poti sa iti pui un interval de pret caree conform bugetului, vezi cu ce produse ramai si apui te uiti ce zic oamenii despre produsele alea.

vezi ca din cate stiu eu storcatoarele sunt foarte scumpe, mai ales daca le compari cu blenderele.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Dupa review-uri nu ma mai iau ca stiu cum functioneaza.le lasă doar care le convine lor in functie de ce vor sa vanda
Da un storcator e asa scump daca vreau unu cel mai simplu?
M-am uitat si am gasit doar pentru legume, nu am vazut nici unu care sa zica ca faci suc cu el

| Hammurabi a răspuns (pentru maphiotul):

Uite, încearcă varianta asta.
Nu apeși pe buton dar mie mi se pare mai eficient decât toate electricele, chiar dacă depui puțin efort.
https://www.e4home.ro/......-cu-panza/

| maphiotul explică (pentru Hammurabi):

Hai sa fim seriosi laughing
Pe bune?
Ne intoarcem in epoca de piatra?happy

| Hammurabi a răspuns (pentru maphiotul):

Folosește unul electric, iar apoi testează și ăsta din epoca de piatra.
Dacă te interesează doar eficiența și rezultatul îți vei da seama repede de diferență,

| maphiotul explică (pentru Hammurabi):

Am comandat unul cu presare la rece, e aceeasi treaba
Doar no sa dau eu la manivela in 2022, fara suparare laughing

| maphiotul explică (pentru mirinda34):

Am inteles
Mersii frumos

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

laughing Pulse inseamna altceva decat ti-a raspuns cel caruia i-ai dat raspunsul ca si cistigator.
Dar raspunsuri cistigatoare unor raspunsuri gresite, plus ca mai retii si tu tot gresit.
Functia Pulse, foloseste la maxim blenderul ala, adica rotatiile is la maxim, doar ca controlezi tu cit tii apsat atit ruleaza.Controlezi mai bine,adica tii apsat toaca ala ce toaca,opresti,te uiti mai bagi o tura si chestii genul a sta.
Deci este un control manual sa-i zic asa,comparativ cu atunci cand pornesti ala sil lasi un anume timp.

Deci cea spus miranda,sa nu-ti zdrobeasca nu stiu ce peste prajit,este gresit.
La smoothie ala tocmai aia si urmaresti sa zdrobesti cit mai bine,cit mai marunt,sa nu ramana bucati mari,sau gheata so simti printre dinti.

Cu cit simti bucati din acea bautura cu tit calitatea acelui smoothie este slaba.
Acu daca stai si analizezi raspunsul laughing bine tu nu analizezi nimic,apesi pe buton,care tia parut ca spus ceva mai pe palcul tau.

Vezi raspunsul,spune ca acea fctie iti amesteca bautura si nu vrei sa zdrobesti. Apoi continua si spune ca ruleaza cu viteza maxima laughing pai de bagi la maxim nu se zdrobeste sau cum? Se face terci,tocmai aia este si fctia,aia se urmareaste,de aia si i se spune smoothie,nu tocana cu cartofi.
E bun si asa rau. Aparat bun de asta blender ca si brand Ninja,stiu ca are cineva,nu stiu ce pret are,eu nu-s curios de smoothie de astea.

Nu te mai grabi la nimic,nu se intampla nimic daca cumperi ceva cum sau peste cateva zile, daca te grabesti poti lua ceva slab.
Asa cum ai facut si cu caldura, cauta, vezi ca aparu rasp[unsuri bune, Cristi are panou radiant, consuma cu aproape juma mai putin decat ce ai luat tu.
Deci trebuie sa te informezi mai bine.Pt caldura panourile alea radiante ar fi cele mai bune, intreaba pe cristi sa spuna cum este, are omu acasa luate acu recent.
Eu am cautat la fabricanti si zic ca radiatoarele consuma cu 30-40 % mai putin decat alea cu rezistenta cclasice, unia spun si 45% mai putin.

| maphiotul explică (pentru relian):

Măi haterule, mai uita-te odata la intrebarea cu virgulă caloriferele
La primul meu comentariu tocmai despre
Panou radiant de podea TESY MC 2014 am intrebat, pe care l-am si cumparat tocmai de pe eMAG in ciuda ta laughing
Cine a zis ca am cumparat altceva,, slab" cum zici tu?

| maphiotul explică (pentru relian):

Si vezi ca i-am dat fundă la intrebarea cu virgulă caloriferele pentru ca am meritat
Omu mi-a raspuns exact ce l-am intrebat, de ce nu trebuia sa-i dau funda?
Sa iti dau tie care doar iti place sa scrii pomelnice interminabile si sa te tot contrazici in loc sa dai o solutie practica?