| BountyLoverXD a întrebat:

Hello! :* Dati-mi va rog mai multe combinatii de fructe pentru shakeuri (smoothies) de facut la blender, si nu doar fructe, adica ziceti si altceva pe langa fructe. Si sa fie combinatii care chiar au fost incercate (nu neaparat de voi) big grin. Mersii :*

Răspuns Câştigător
| PerfectStudioSuceava a răspuns:

Orice fructe ai...combina-le cate 2.3. cele dulci pune-le cu lamaie cele dulci cu portocala de exemplu.iti va iesi ceva buun cu siguranta.
Pt bauturi ceva mai bunute ..iti recomand.
Pentru un milkshake de ciocolata, poti adauga in blender lapte, una-doua lingurite de cacao, o lingurita sau doua de zahar si cateva cuburi de gheata. Amesteca la viteza mare cateva minute si... gata! Poti sa ornezi la sfarsit cu o cireasa sau o capsuna, pentru un efect mai interesant.

Milkshake-ul de capsuni se realizeaza intr-un mod similar: adaugi in blender lapte, cateva capsuni taiate bucatele si cuburi de gheata. Amesteci pana devine omogen si e gata.

Pentru un milkshake de vanilie, poti alege o "scurtatura" si sa adaugi lapte si inghetata de vanilie (in loc de un baton de vanilie si cuburi de gheata). Poti sa ornezi cu cereale, fructe sau chiar bucatele sau sirop de ciocolata.

Si, daca te-ai plictisit de aceste trei arome, iti propunem si alte retete, mai ingenioase:

Shake de fructe de padure – lapte, fructe de padure (dupa sezon, mure, afine, zmeura...), suc de mere si gheata.
Shake cu unt de arahide – lapte, doua linguri de unt de arahide, gheata si, la sfarsit, sirop de ciocolata.
Shake cu ciocolata si cirese – lapte, doua-trei lingurite de cacao, doua-trei lingurite de zahar, cateva cirese si gheata. pune frisca
Shake consistent cu vanilie – lapte, budinca de vanilie, gheata.
Shake irlandez – lapte, crema de lichior, gheata.
Shake de banane – lapte, o banana taiata felii, fulgi de ciocolata (sau ciocolata razuita). Orneaza cu frisca si fulgi de ciocolata.
Shake de cafea – lapte, cafea instant si o cupa de inghetata de vanilie.
Bautura cu ananas, kiwi si banane
Cocktail cu pepene si lamaie (Ingrediente si cantitati:

3 cesti cu suc de pepene rosu
3 linguri cu zahar
2 linguri cu suc de lamaie

Mod de preparare:

1. Combina cele doua tipuri de suc si adauga zaharul.
2. Agita totul bine intr-un shaker. Pune cocktail-ul la frigider pentru 30 de minute sau adauga-i 2 cuburi de gheata, dupa care poti servi)
Shake de cirese cu vanilie

Ingrediente si cantitati:

4 cupe cu inghetata de vanilie;
2 cesti lapte;
3/4 ceasca cirese congelate;
1 lingura de extract de vanilie sau esenta de vanilie;
1/4 ceasca migdale pisate.

Mod de preparare:

Cu ajutorul unui blender, amesteca ingredientele. Secretul acestei retete este de a pastra ciresele si migdalele cat mai intregi, prin urmare, nu amesteca ingredientele prea mult timp.
Shake de fructe cu tofu

Daca te grabesti, dar totusi vrei sa te racoresti rapid si sanatos, alege aceasta bautura cremoasa pe baza de fructe.

Ingrediente si cantitati:

200 g tofu;
1 banana;
2 cani suc de portocale neindulcit;
1 cutie de ananas tocat, neindulcit.

Mod de preparare:

Combina toate ingredientele intr-un blender electric si proceseaza pana ce se transforma intr-o pasta cremosa si omogena. Serveste imediat.
Suc cu ghimbir si ananas O combinatie care te ajuta in procesul de detoxifiere a organismului. Este un adevarat pachet de vitamine, minerale, fibre si enzime care te revitalizeaza, ajuta in curele de slabire si in tratamentul impotriva candidei.

Ingrediente
1 ananas mic
zeama de la 1/2 lamaie
1 lingurita de ghimbir proaspat maruntit
cate un pumn de patrunjel, cilantro si spanac proaspete
100 ml de apa

Se pun toate ingredientele intr-un procesor, iar daca nu vrei sa adaugi apa poti sa o inlocuiesti cu cateva rondele de ananas in plus.(asta e mai mult pentru revigorare si energie)
Milkshake cu fructe:
o banana; o portocala; un mar; kiwi; 200 ml lapte;

6 răspunsuri:
| JoeTPU a răspuns:

Buna.
Incearca banana, mar si cu portocala, eu am incercat si a iesit gustos big grin
Succes! :*

| Allinn a răspuns:

Mure, zmeura, afine. Banane, mere, pere, mango. Mere, morcovi. Poti incerca unul de rosii daca iti place. Portocale, mere, banane si deasupra putina frisca nu ar strica happy. Incearca ce-ti place tie.

| AdelaMalinaAdde a răspuns:

Banana cu nuci pisate, banana cu ananas, ananas cu kiwi...

| Leventu2001 a răspuns:

Buna,poti incerca capsuni cu banane si cocos, poti pune si o felie de lamaie sa ai \be un gust mai acrisor.