| DanielDanny a întrebat:

Ce lipici/adeziv se folosește la bordurile de perete?
Cele pe sub care se pun cabluri. Pentru lipire nu etanșare!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te referi la plinta de parchet, ori de mochetă?
Dacă nu vrei ca plinta să o prinzi în perete dubluri sau negrese, o poți lipi cu kit montaj special pentru astfel de lucrări:
https://www.hornbach.ro/......rodus.html
Îl găsești la Mathouse, Bricodepot; sau dacă ești persoana juridica aici:
https://www.temad.ro/......onstructii

Bula
| Bula a răspuns:

Suruburi si nipluri.
Se prind si se demonteaza usor.
Daca se lipesc, atunci demontarea lasa urme mult mai greu de remediat.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Vreau lipire permanenta!

| DanielDanny explică (pentru anonimg):

Nu mă interesează partea de pe podea, s-a îndepărtat de perete in partea de sus s-a "umflat", si vreau o lipire permanentă!

Bula
| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Daca lipirea s-a indepartat de perete, atunci inseamna ca exista tensiune mecanica in patul de cablu sau peretele nu este uniform (ambele se pot vedea daca apesi patul de cablu pe perete si te uiti lateral).
In ambele cazuri, fixarea cu surub-niplu este mult mai rezistenta mecanic.
In plus, pe zugravire nu prea prinde nici un adeziv.

| Sixty28 a răspuns:

Incearca cu Silicon

| anonimg a răspuns (pentru DanielDanny):

Lipirea de perete o poți face cu acel kit montaj care ți l-am recomandat. Se întărește cel mai repede: în 5minute; și este special pentru plintă.
Ori îi dai dibluri în perete; și o să ai nevoie de o autofiletantă pentru înfiletat și o rotopercutanta ca să dai gaură în perete.

regis
| regis a răspuns:

Adeziv de montaj la tub ca cel de silicon. Sunt mai multe marci, Tytan, Bison, Soudal, Moment etc. De obicei au poza unui holzsurub barata cu rosu, in sensul ca ar inlocui folosirea acestora. Totusi, eu unul am incredere mai mare in varianta surub+diblu.