| Moldoveanu15 a întrebat:

Salut,
Cum sa repar si eu o casa din chirpic ca sa nu mai crape? Este in zona montanta si de fiecare cand merg gasesc peretii crapati. Ma gandeam sa razuim pana la chirpic si sa pun plasa, adeziv etc?
Cum recomandati? SI ce materiale?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca peretii crapa mereu, ma tem ca fundația nu este ce trebuie, caz in care orice intervenție ar fi prea costisitoare ca sa merite banii. Ar trebui inceput cu o consolidare, cu o subzidire a fundatiei, apoi reparati complet peretii, interior-exterior. Daca peretii crapa des, probabil si acoperisul este afectat, probabil ar fi de umblat si acolo.
Ar mai fi si varianta de a reduce incarcarea pe fundație, gen sa dai jos tot pamantul din pod (banuiesc ca asa e facut), sa il inlocuiesti cu vata minerala, sa dai jos tigla ceramica si sa o înlocuiești cu tigla metalică... Castigi cateva tone, dar numai in timp vei afla daca a fost sau nu suficient.

Bula
| Bula a răspuns:

Carpiciul este simplu de reparat si este complet natural ("bio").
Compozitia este: pamant lutos, amestecat cu paie, balagar de grajd si apa.
Se prepara amestec semi-umed intr-o cuva, se framanta bine cu mana, dupa care se aplica unde este necesar, foarte bine presat. Dupa uscare va fi ca si restul peretelui, bun de varuit.

Peretele de carpici este foarte bun izolator termic (din cauza lutului), asemanator sobelor de teracota. Odata incalzit, tine caldura foarte bine.
In compozitie, paiul are rolul "plasei", respectiv balegarul are rol de lipici (dupa uscare si varuire nu mai are miros).
Poti intreba localnicii care mai au asemenea case, cum trebuie reparata /intretinuta casa. Te vor ajuta cu drag.

Nu merita sa strici aceasta constructie cu materiale noi, fiindca nu va tine, iar rezultatul va fi ca va trebui stricata toata casa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Plasa de Buzau si tencuit peste. Scapi si de miros in felul asta.
Dar prima grija a mea ar fi temelia, banuiesc ca e nevoie de subzidire sau o centura in jurul temeliei, ca sa stabilizezi casa. Peretii crapa din cauza ca se misca suportul (pamantul). Daca faci centura, sapa putin in jur, baga fier si cofreaza.

| Frank51 a răspuns:

Dacă vrei să păstrezi chirpiciul, dai cu ghips sau glet acolo unde este crăpat. Dacă vrei să nu se mai crape, trebuie dat jos chirpici până la lați, pus plasă de Buzău și tencuit pe plasă, dar costă ceva și trebuie tot peretele din cameră integral.

| sabin89 a răspuns:

Decât să te tot chinui cu ea, mai bine o dărâmi şi faci alta din buşteni (log house). Acolo la munte este lemn destul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sabin89):

Mai usor iei lemne de la Dedeman decat din padure. Nu mai e ca pe vremuri.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai prima faci cum făceau romanii de acum 50 de ani când aveau case din chirpici(balega de cal, pământ moale și apa)
Sau treci la chestii moderne și pui ori ghips ori glet