| Jager a întrebat:

De cand am tras gaz, aprox. 6 ani, ma enerveaza piuitoarea detectoare de gaz. (nu stiu cum se numeste). Problema la ea e ca, majoritatea mancarurilor gatite, mere, vin, rom, fum slab, abur cateodata, le detecteaza si piuie 15 min. Problema mai mare la ea e ca e pusa pe direct, adica n o pot scoate din "priza".
Sa-i tai firele? Un sfat happy

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Poti monta un intrerupator pe unul din firele de alimentare, acum desigur, daca ai centrala pe gaz si ai garantie la ea e posibil sa o pierzi.
Si desigur, daca nu ai cunostinte in domeniu, mai bine cheama un electrician.

| darrio2007 a răspuns:

Piuie si iti taie gazul, nu? Nu ai aerisire. Sau este foarte sensibil detectorul.

| untu a răspuns:

Trebuie anuntat tehnicienii de la firma de gaz si sa vina sa verifice! Poate ca e vreo scurgere de gaz! Sau apeleaza la numarul verde de la firma de gaz si spune-le ce problema ai si o sa va dea recomandari!

| Jager explică (pentru darrio2007):

Da mi-l taie pana se termina te piuit si merg sa ridic o chestie.
Aerisirea e ok avand in vedere ca am un mic ventilator in bucatarie + hota.

| darrio2007 a răspuns (pentru Jager):

Este prea sensibil. Ginerele meu pateste asa. Il tine scos din priza mereu. La mine nu a sunat deloc in 3 ani. L-am mai testat eu cu bricheta neaprinsa sub el ca ma gandeam ca s-a defectat. Unele suna si cand fierbi otetul pentru gogosari, toamna. Taie firele sau faci cum a zis cineva sa pui un intrerupator pe unul din fire.

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Nu vorbi daca nu stii. Unele suna si daca vopsesti ceva in bucatarie. Vopsea pe baza de diluant. Sau otetul de pus in gogosari de pe aragaz, toamna.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru darrio2007):

Detectorul de gaz?!
Pentru ca detectorul meu, e... mobilier de decor. Nici cand am avut scurgeri de gaz nu a "spus" nimic. Si atunci, cand am chemat specialistii, mi-au spus ca porneste numai de la o anumita concentratie. Iar eu muream, simteam gazul (desi nu avea mercaptan).

| darrio2007 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Poate este defect. Il poti proba cu bricheta neaprinsa, cu gazul deschis, sub detector, cam la 10 cm distanta.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru darrio2007):

A fost probat. Si de mine, si de cei de la gaz. Nu e defect. Sesizeaza la gaz de aproape dar nu mai mult.

| popa07ady a răspuns:

Muta detectorul la cca 2 m de aragaz

| relian a răspuns:

Probabil ala e smock detector nu este pentru oxid de carbon, deci daca umva o sa ai gaze in casa no sa piuie deloc, o sa iti vina rau si nu stii de la ce.Sint pentru fum alea nu au cum sa piuie cum zici la arome sau la abur, doar aca este defect, este pentru noxele de la arderea gazului metan, propan ce ai ala piuie numai cand concentratia de co din camera creste sau exista aceste gaze in interior.Nu piuie asta de monoxid de carbon la fum sau la abr nici la arome laughing nu stiu ce jucarie ai tu dar arunca si pune ceva care sa functioneze corect. Poti sa o scoti de la tabloul electric, ar fi trebuie sa fie pusa singura pe o siguranta, asta daca aia au facut treaba buna, daca au pus-o pe un circuit cu mai multe atunci trebuie sa cauti unde au conectat-o si de acolo so deconectezi.Deci daca este un detector de monoxid de carbon nu trebuie sa piuie decat daca ai monoxid de carbon in incapere, nu arome nu aburi nu fum.

| MeraO a răspuns:

Scoate-l din priza atunci cand gatesti; unele detectoare sunt f. sensibile