| Daniel26 a întrebat:

Exista vreo solutie in conert cu care pot indeparta siliconul sanitar intarit de pe o baterie pentru chiuveta si de pe o chiuveta din ceramica?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai usor se indeparteaza cu o lama (cutit subtire, cuter, surubelnita etc. care sa introduce la un capat intre suport si silicon. La nevoie, siliconul se poate trata si cu aer cald (uscator de par) sa se desprinde usor.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Daca folosesc un cutter, nu voi zgaria suprafata(ceramica si inox, am eu unde trebuie sa curat)?

| Bula a răspuns (pentru Daniel26):

In mod normal nu, ar trebui sa se desprina relativ usir, daca bagi lama exact intre cele doua suprafete lipite.
Depinde si de mana ta, ce dexteritate ai. Trebuie sa dai cu mult simt, de-a lungul suprafetei metalului, nici decum sa-l zgarai...
A mana fina de femeie priceputa poate se descurca mai bine (care stie cum sa curete plita de la aragaz si oalele de grasimile arse, fara sa le zgaraie. happy

| Opianne a răspuns:

Incearca detartrant

| Daniel26 explică (pentru Opianne):

Multimesc, o sa incerc si cu detartrant.

| carmennnn a răspuns:

Am experimentat cam tot ce mi-a trecut prin minte (otet, diluant, solutii de tot felul.) cu aceste feruginol am reusit! https://www.emag.ro/......DP3053BBM/ r

| Daniel26 explică (pentru carmennnn):

Acesta a inlaturat tot siliconul, nu?
Eu vreau doar peanumite portiuni. Instalatorul a intins siliconul cu degetu ( ca "asa se face" ) si arata aiurea rau, s-a murdarit marginea chiuvetei. Desi e transparent, tot se observa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Daniel26):

Da: asa se face! Prin presarea cu degetul se optimizeaza fixarea siliconului, pe suprafetele pe care se depune. Data viitoare sa-i spui "specialistului" sa delimiteze cu scoch conturul siliconului si sa indeparteze scochul dupa 10-15 minute Asa o sa aiba un contur acceptabil. Taie cu un cater surplusul de silicon si desprinde-l cu o radiera (gumascolara).

| Daniel26 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc pentru recomandare. I-am spus sa foloseasca o banda adeziva din hartie, din aceea am in casa, atunci cand a aplicat siliconul dar nu a vrut, pe principiul "merge si fara". Rezultatul= dâre inestetice de silicon pe unde nu trebuie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Daniel26):

Taie cu caterul acele margini inestetice si inlatura surplusul. cu mare atentie, ca sa nu se desprinda necesarul. Succes!