| Octavian97777 a întrebat:

Salut lume,
Ma apuc recent sa-mi construiesc casa si vreau sa stiu de unde pot cumpara si eu materiale de constructie mai ieftine... lemn, fier, bca, etc
poate aveti cunostinte cu depozite care poate face o reducere daca iau in cantitati mari sau care au preturi destul de bune
Acum cu scumpirile astea ia si carnea de pe tine astia...

Multumesc mult!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dedeman. La sume peste 7500 negociază din start, la sume mai mici mai strâmbă din nas, dar tot mai lasa ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Oa legatura cu firma "Arabesque" sau "Hornbach".
Amandoi iti transporta toate materialele pana la santier, pe baza unui contract incheiat anticipat, chiar cu reduceri considerabile.

| darrio2007 a răspuns:

De unde putem sti daca nu spui in ce parte a globului locuiesti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Expresia era ia si pielea d pe tine dar ma rog tu le dai carnea esti darnic, nu prea gasesti materiale si ieftine si bune, asa ca daca vrei sa faci o casa in care sa locuiesti tu cu familia ta trebuie sa pui cele mai bune materiale ca daca nu va cadea casa pe tine asa cum cad blocurile astea nou construite ca pun matriale proaste si de rahat. Deci nu gasesti materiale ieftine asta e clar, si duupă materiale mina de lucru a meșterilor zidar faiantar zugrav costă si alea nu sunt deloc ieftine.

| carevaescu a răspuns:

Depinde unde locuiesti, mai sunt depozite independente care ofera discount la comenzi mari.

Cere de la arhitect estimarea cantităților, si pe baza ei trimite o comanda catre mai multe depozite. Ei îți vor face o oferta de pret. Încearcă sa negociezi.

Dar tine minte ca nu toate materialele pot fi tinute in exterior neprotejate. Plus risti sa ti se fure.

Alternativ, gaseste un constructor care iti va da un preț final pentru la rosu/gri/cheie.