| PringAloe a întrebat:

Salut, merita sa curat odata la 6 luni de zile membrana vasului de expansiune?
Intreb deoarece de fiecare data cand s-a spart membrana vasului de expansiune (VAO100) am gasit aproape o galeata de 10l de nisip, ma gandesc ca si datorita acelui nisip durata de viata al membranei scade, si ma intrebam daca odata la 6 luni verific membrana si o curat in cazul in care in interiorul ei se afla nisip.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există în cartea tehnică intervalul de revizii?
Nu la 6 luni, ci lunar trebuie curățat, dacă locuiți în o localitate cu foarte mult praf, nisip.

| PringAloe explică (pentru romeo78):

Vasul de expansiune respectiv lucreaza pentru inca 9 locuinte in afara de a mea, deci un total de 10case, eu am put forat cu pompa subersibila si presostat, acum 2 zile membrana vasului de expansiune s-a spart dupa aproximativ un an si jumatate de la instalarea vasului, si am scos din vas aproximativ o galeata de 10l de nisip, deci clar nisipul se aduna acolo si sunt convins ca nisip respectiv scade considerabil durata de viata al membranei, multumesc pentru raspuns, de acum incolo am sa verific lunar membrana si am s-o curat de nisip.

regis
| regis a răspuns (pentru PringAloe):

Tu nu vezi că asta bate campii cu localități cu praf si nisip?
Eu as pune un filtru inainte de vas. Si dac este posibil, ridica pompa mai sus.

| PringAloe explică (pentru regis):

Sa stii ca m-am gansit sa pun un filtru macar de 100microni inainte vasului de expansiune.