| GaN a întrebat:

Cineva a depus o plangere penala impotriva mea. In dosar eu eram "suspect in dosarul penal xxx". Apoi ne-am impacat si omul si-a retras plangerea si dosarul s-a clasat.
Intrebarea mea este, ar putea afla cineva ca eu am avut aceasta problema? Adica exista vreun site, ceva, unde as putea sa verific daca acum sunt "curat"? Intreb deoarece ca la munca ne verifica odata la 5 ani si imi e teama ca imi va dauna... Multumesc! FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a retras plangerea prealabila si s-a clasat dosarul nu mai ai nici o problema, vei avea cazierul judiciar curat.
Nu poti verifica pe nici un site, tot ce poti face este sa soliciti un certificat de cazier judiciar.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti merge la politie si pentru 10-15 lei iti da un cazier. Spui ca-ti trebuie la angajare la firma "X". Eu, insa, stiu ca la clasarea dosarului, ne dandu-se o sentinta judecatoreasca, nu ai nici o problema. Doar dupa sentinta poti fi declarat penal sau nu. Dosarul se intocmeste de procurori care nu au calitatea de insanta si nu pot da verdicte.

| GaN explică:

Scuzati greselile gramaticale!

| GaN explică:

Nu s-a dat nici o sentinta, pentru ca respectivul si-a retras plangerea. Si in schimb mie nu mi s-a luat nici o declaratie, nu am semnat nimic. E ca si cum cineva a depus o plangere si apoi si-a retras-o fara ca eu sa ma implic cu ceva. Dar imi e teama sa nu apara pe undeva ca sa ma intrebe la munca, ca de ce nu am anuntat si etc... Dar eu daca nu ma anunta respectivul ca am plangere, nici nu stiam.