| AvatarBubu a întrebat:

Salut prieteni!
Ce puteti sa-mi spuneti despre orhidee, va rog cit mai amanuntit si explicit ca sa inteleg.Cel mai bun raspuns primeste funda!

1 răspuns:
| teosbeos a răspuns:

In primul rand, intrebarea pentru a primi raspuns mai usor ar trebui sa o pui la categoria ''casa si gradina". acolo se uita intotdeauna persoane pasionate pe partea aceasta.
in al doilea rand, te rog mult de tot nu te supara pe mine dar nu mai scrie legat sami. e prescurtarea daca vrei de la sa imi. te rog nu te supara. nu o spun ca sa te supar sau sa te fac sa te simti prost sau orice alt ceva caci si eu fac la greseli de te iei cu mainile de cap...
si trei, revenind la subiect. orhideelor, le place ca aerul sa fie umed. de exemplu mama mea, le tine in baie si are destul de multe. apoi se uda o data la o zi sau doua. ai grija ca in farfuria ghiveciului sa nu fie apa. daca vrei sa schimbi ghiveciul. nu o pui in pamnat. daca faci asta, ori se usuca ori nu mai infloreste. acum...revenind putin la subiectul apei. practic lor nu le place nici sa aiba foarte multa apa dar nici sa le lipseasca. din acest motiv, daca le pui foarte putina apa, poti sa pui zilnic daca le pui mai multa, le uzi la doua zile. trebuie sa fi putin atent si sa vezi cata apa e in ghiveci (de obieci cele de la florarie sunt transparente) si catde ude sunt radacinile... eu cam atat pot sa-ti spun. sper ca ti.am fost macar putin de ajutor si ca nu te.am suparat.