| tr3ig a întrebat:

sper sa fi ales categoria corecta!

acum cateva zile am cumparat un strung de lemn del a workzone, este hobby nu profesional. are ca si accesorii un centru fix si o flansa sau planshaiba cum o stie fiecare, ce ma intereseaza pe mine daca eu vreau sa ii pun un universal, unul cat de mic il afecteaza cu ceva, adica greutatea universalului la turatie mare sa nu il dezaseze, sau sa ii distruga lagarele sau fuliile?

vreau sa ii pun universal deoare ce vreau sa lucrez cu el la liber fara centrul rotativ (papusa mobila)

va multumesc si as dori un raspuns de la persoanele care cunosc!

6 răspunsuri:
| popa07ady a răspuns:

Sigur ca poti dar sa nu fie mai mare de 800.Eu am de la ``shepash``, mi-am montat un universal si vad ca de vreo 3 ani nu am avut probleme cu lagarele.Acum depinde si ceea ce vrei sa faci cu el (ce piese).Eu nu am facut decat balustrade maxim h1, 20, picioare de scaune si diverse modele.(am copier)

| tr3ig explică (pentru popa07ady):

La mine este un workzone de 400W ma intereseaza ca universalu sa nu fie prea greu, daca ii pun ii pun un universal de 50 de mm deschidere sau 100 maxim! de lucrat lucrez sfesnice, pahare, casetuta, prostii din astea si ma ajuta foarte mult universalul fata de flansa!

| popa07ady a răspuns (pentru tr3ig):

Cred ca o sa-ti reziste, merita sa faci o incercare. Daca tinem legatura, cand ajung acasa o sa-ti fac cateva poze sa-ti trimit.

| tr3ig explică (pentru popa07ady):

Eu te cred ca merita incercarea! dar problema este ca am dat 350 de lei pe strung si costa 450 de lei universalul si daca nu merge nu imi convine sa pierd baniiwinking cand ajungi imi trimiti poze!

| popa07ady a răspuns (pentru tr3ig):

Cauta unul second-hand

| mihai69 a răspuns (pentru tr3ig):

Dacă îl cumperi online, ai dreptul legal să-l dai înapoi (în 14 zile) și să ți se ramburseze sumă plătită, dacă nu e ceea ce ai tu nevoie.