| mircea22 a întrebat:

Salut. Știe cineva o metoda prin care sa conectez o țeavă ppr cu una pehd? Daca se poate și fitingul posibil

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La teava PEHD folosesti un racord de compresiune cu filet, la PPR o mufa rapida cu filet. Sunt cam același lucru, doar denumirile difera.
Bineînțeles, una o vei lua cu filet interior (la racordul PEHD sigur exista varianta), cealalta cu filet exterior. Daca dimensiunile filetelor sunt diferite, mai completezi cu o reducție.
Later edit: daca ai plita pentru PPR, nu ai nevoie de mufa rapida, poti foarte bine sa utilizezi un racord PPR cu filet, sau un racord PPR semiolandez. Mufa rapida este solutia pentru cazul in care nu ai plita PPR.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce de m ai rahaturi prin Europa, pvc cu fielte si alte desene animate laughing de ce nu au sa le lipesti cu adeziv? Uite asa le plac europenilor sa se complice, ca de obicei.
Tevile de plastic ar trebuie sa ai fitinguri la ele de la cele drepte, 90, 45 si asa mai departe si le lipesti cu adeziv, tine ala la cita presiune vrei, nu curge garantat.Sa umbli cu rahaturi filetate.Asta e fiecare cu cel doare laughing

| lpavel a răspuns:

Mai intai spune ce teava e aia pehd... inca nu am auzit!

| NYK4u a răspuns (pentru lpavel):

Este aceea țeava neagra care duce apa de la conducta principala pana la locul unde începe instalația sanitara a unei locuințe.

| VoidEternal a răspuns (pentru NYK4u):

Daca mergi la un magazin cu materiale de constructii sigur te ajuta.

Probabil vei avea nevoie de ceva adaptoare, reductoare, dar in principiu asa arata fitingurile.

https://www.dedeman.ro/......pehd/c/890

| ywar a răspuns:

Ppr cu polietilena de inalta densitate niciodata prin fuziune termica

| mircea22 explică (pentru ywar):

Bun. Și totuși?

| SharpEagle a răspuns:

Nu merge prin incalzire, doar prin racorduri cu insertie metalica. FI de o parte, FE de cealalta.