| Popa_Cristian_1998 a întrebat:

Am 17ani si m.am apucat de apicultura. Am auzit ca la un anumit numar de stupi primesti bani si as vrea sa aflu daca e arevarat. Si am auzit ca s.ar plati o taxa la 30?

Răspuns Câştigător
| rey a răspuns:

Deci bro, tu iei sa te dezvolti 3500 euro mi se pare. devii sclav. trebuie sa te dezvolti, trebuie sa ajungi la 30 de stupi, apoi la 50 apoi la 80, am spus cam fictiv numerele doar sa intelegi, trebuie sa il intreb pe fratemiu mai precis dar. Dar ca sa primesti banii si trebuie sa fii membru ina asociatie si e doar una, trebuie sa platesti extrem de mult pentru fiecare stup, de la 100 la 200 mi se pare ca vreo 100 lei/stup/an. noi din primul an am scos investitia pe 3 stupi cu 750 lei/stup si au ramas ceva maruntis, dar am mers cu ei in 3 judete la cules, anul trecut din 35 au iesit ceva maruntis, tot asa in pastoral, anul asta mai e 1 ca au murit, acum fratemiu a facut 2 din unu, o luam de la capat. nu trebuie sa dam explicatii la nimeni dc au murit stupii. nu trebuie sa returnam bani, nu trebuie sa platim impozite. stai cill, banii ies fara sa aplici pentru fonduri, sa te faci singur slav. nu ar fi problema daca am da banii la stat, dar ii dam la o asociatie... nu la stat.

2 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Daca iti cumperi un stup, il treci peste iarna cu bine pe cel putin 6 rame daca vrei am niste apidei si cutii nicote daca vrei sa cumperi pentru inmultirea lor, sau pastrarea genelor.

| Popa_Cristian_1998 explică:

Poti lasa aici un numar de telefon?