| RecKinul a întrebat:

Am o problema cu motosapa. Dupa trei ore de functionare are detonatii si se opreste. Am motor OHV in patru timpi pe benzina. Am curatat filtru si tot nu s-a rezolvat problema.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand are "detonatii", verifica, daca nu apar bule de aer pe conducta de benzina.
Daca da, atunci sorb-ul din rezervor nu este scufundat suficient in benzina.

| RecKinul explică (pentru Bula):

Nu cred ca e sorbul. Problema apare numai dupã un anumit timp de functionare.

Bula
| Bula a răspuns (pentru RecKinul):

Verifica!
"Detinatii" pot aparea cand se face explozie necontrolata, cu exces de aer.

| mihai69 a răspuns:

Nu cumva e din cauza supraîncălzirii? Încearcă s-o oprești *înainte* să apară acele „detonații" și las-o să se răcească vreo (minimum) 30'.

| RecKinul explică (pentru mihai69):

Inainte functiona ore întregi si nu mai avea nimic. Are 8 ani motosapa. Am incercat sa o mai folosc odata si a mai functiona doar jumatate de ora. A inceput sa dea rateuri si s-a oprit.

| mihai69 a răspuns (pentru RecKinul):

Demontează eșapamentul și curăță calamina din el.

| cristi202 a răspuns:

Scrie "service" pe motosapa ta. Doar un service cred ca rezolva problema.
Si eu am una, tot de vreo 8 ani, dar e pe motorina. Acum trei ani, imi scadea incet turatia pana la oprire, l-am bagat in service, i-au curatat injectorul, si l-au reglat de merge de atunci mai bine ca la inceput. Cred ca nu are moarte, si am lucrat cu el, nu a stat prea mult ☺