| Tinau_Robert_2002 a întrebat:

.. Am o problema la instalația de încălzire.
Ni mi se încălzește un calorifer (ultimul).
Nici pe țeavă nu vine căldură.
Se oprește in preajma penultimului calorifer...
E de la pompa sau nu e montat ok?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Instalatia nu este echilibrata. Echlibratea se face din robinetii de retur, si nu este chiar simpla. Cauta pe google si vei gasi tutoriale pas cu pas.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie aerisit.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai aerisit ultimul calorifer? Aeriseste-l. Daca ti se incalzesc celelalte calorifere, inseamna ca ori are aer ultimul calorifer, ori este infundata teava. Depinde si cum este facuta instalatia: daca fiecare calorifer este independent sau nu. Daca nu este de la aerisire, cheama un instalator, ca tu nu ai ce sa-i faci.

| Tinau_Robert_2002 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai celelalte se încălzesc
Si țeavă se încălzește pana la penultimul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Tinau_Robert_2002):

Noi nu putem sa-ti spunem pe NV ce este. Este posibil ca ultimul sa nu fie aerisit sau primul element din ultimul calorifer sa fie plin de mizerie si infundat, sa nu dea voie sa treaca apa. Circuitul se inchide la penultimul calorifer, nu la ultimul. In caz ca, dupa aerisire tot nu se incalzeste, trebuie dat jos caloriferul si spalat cu jet de apa puternic.

| Zaygon a răspuns:

Ai cumva aer in instalatie?

| Tinau_Robert_2002 explică:

S-a rezolvat?
Instalația are 3 zile deci nu avea cum sa fie înfundat sau ceva de genu
Le-am dat pe celelalte la putere mica si a început sa se încălzească si ultimul.