| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate lamuri cu o problema de incalzire termica; stau la et 9 in bl cu 10 et si mi-am pus in dormitor calorifer de aluminiu cu 10 elementi iar in bucatarie de otel tip portprosop-de 60/65cm, coloana de caldura este in bucatarie care este perete comun cu dormitorul; nu se incalzesc amandoua daca opresc unul se incalzeste celalalt si invers

7 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Din coloana verticala ai un teu in care ai cu un niplu al doilea teu care distribuie la tine in 2 parti respectiv dormitor si baie. Unul/ambele teuri sunt colmatate si ai diafragmat(obturat partial) debitul care este insuficient pentru 2 radiatoare, astfel raman calduta ambele, in momentul cand inchizi unul maresti debitul catre celalalt. Varianta 2, daca ti-a lucrat un "supermeserias" si a schimbat si racordurile intre teu si calorifer si a lucrat cu PPR habar nu are sa lipeasca si a impins prea mult teva in cot si astfel s-a ingustat sectiunea tevii si ai debitul scazut. Ca remediere, trebuie sa schibi din coloana cele 2 teuri, dar nu cred ca va fi de acord administratorul sa goleasca instalatia acum sa poti repare, iar pentru varianta 2 daca ti-a pus si robineti pe tur retur sa schimbi iar ce a lucrat. Ar mai fi varianta 3 sa ai montati pe calorifere robineti de retur care au un capacel, il desfaci si inauntru ai fie un surub normal fie inbus- trebuiesc deschisi la maxim. Ai grija cand desfaci, unele tipuri luate din piata nu au opritor si se desfac de tot, iar presiunea iti arunca surubul in casa si faci inundatie. Daca stai in Bucuresti te pot ajuta. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cheama un instalator specializat, se pare ca nu a fost montat cum trebuie

| coltat a răspuns (pentru anonim_4396):

Instalare facuta de un specialist

| LIN2010 a răspuns:

Sigur este o greseala de montaj.un instalator i-ti va rezolva problema.Succes

| doinastela a răspuns:

Probabil agentul termic are temperatura scazuta. Caloriferul de aluminiu are vreo 1800 Watt putere termica, iar portprosopul doar cateva sute de Watt. Mai bine pui un panou de otel in locul lui:
http://www.calorifere-radiatoare.ro/......nou-tip-11

| Lau_Denis_1996 a răspuns:

Iti zic eu lasa caloriferele si cumparati niste panouri radiante uitate aici www.calduraieftina.ro

| coltat a răspuns (pentru Lau_Denis_1996):

Consuma curent mult pe luna?