| Dragan_Mirela_1977 a întrebat:

am pus în gradina niște gazon natural (semințe), de vreo 2 săptămâni, și nu crește niciun centimetru... L-am udat în fiecare zi... Exista vreo soluție... De creștere? Mulțumesc. Dau Funda happy

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai pus in gradina gazon spui? In primul rind trebuie sa stii cei ala un gazon. Cu siguranta ca nu stii.Gazon se refera la o suprafata de teren inierbata, adica ai un teren il sapi il aranjezi, semeni pe el iarba si cind iarba va creste poti spune ca ai un gazon.Acum seminte naturale sint toate, ca doar nu aveai cum sa semeni seminte artificiale. Daca na iesit nimic in 2 saptamini atunci semintele alea chiar ca erau artificiale, erau probabil din plastic.Hai ca glumesc, dar pe bune semintele alea au fost expirate, adica moarte sa zic asa, cauza pentru care nu mai germineaza.Bine acum depinde si cum ai semanat,semintele de lolium sau ce iarba ai folosit nu se seamana adinc, mai mult asa la suprafata solului, deci daca leai ingropat ca stiu si eu pe ce, castane etc nu au cum sa mai iasa, pentru ca nu au putere germinativa mare, adica germenul nu poate strabate multi cm de sol sa poata iesi.Acum ai scris ca nu creste.Asta inseamna ca au rasarit? Ca de crescut nu pot creste decit daca germineaza, rasar, apar frunzulite.Deci la tine n-a aparut nimic? Solutiile de crestere le administrezi atunci cind ai plante,adica frunze, cind ai iarba. Terenul se sapa nitel, se marunteste foarte bine, dupa care se arunca semintele pe suprafata lui, pur si simplu le arunci cu mina, le imprastii.Deci semintele se vor vedea ca stau pe sol sa zic asa. Apoi cu o grebla ceva,(ai grija sa nu calci pe grebla, pe dinti si sa-ti dai singu cu coada in cap)incepi sa bati usor solul pe care stau acele seminte.Asa usor usor ca semintele sa prinda nitel sol pe ele, chiar si ceva praf.Asa faci pe intreaga suprafata. Faci chestia asta acasa, pe suprafete mari exista semanatori, cred ca nu e cazul tau.Deci in urma greblei vei mai vedea destule seminte afara dar e ok le lasi asa ca nu-i problema. Dupa chestia asta uzi foarte fin cu ceva o stropitoare, sau furtun cu cap pulverizator, ai grija sa nu faci jeturi mari, sau sa uzi prea mult ca apa sa siroiasca pe teren, sa adune semintele intr-un loc, ori sa o ia la vale mai stiu eu unde la canal sau in sant.Si uite asa mentii acel teren zilnic umed, fara excese si in citeva zile ar trebui ca semintele sa germineze si sa apara frunzulite.Solutiile alea le dai poate la anul sau la toamna dupa ce iarba se va inteleni bine, ori dupa prima coasa.Deci cam asa e in mare cu acest gazon.bafta si repeta operatiunea, si cauta sa cumperi ceva seminte cu garantie, ori sa semeni corect.

3 răspunsuri:
| fluture156 a răspuns:

O să crescă la momentul potrivit. Poate nu le place pământul sau poate că sunt prea acoperite cu pământ, pentru că, de obicei, seminţele se aruncă pe teren şi mai apoi se greablă puţin terenul. Nu trebuie neaparat ca seminţele să fie acoperite ca in cazul unor seminţe de mazăre(de exemplu).

| smart01 a răspuns:

Salut, in perioada de crestere gazonul are nevoie de un continut mai mare de fosfor si poate nu exista destul in solul in care ai plantat semintele. Incearca sa aplici un ingrasamant pentru gazone tip starter, special pentru perioada de crestere. Iar apoi, pentru ca iarba pierde multe substante nutritive prin taierile regulate, va trebui sa folosesti un ingrasamant pentru intretinere de cateva ori pe an, asa cum e acesta: http://www.verdon.ro/......15-kg.html

| Alex5620 a răspuns:

Dureaza ceva timp, acum depinde si de pamantul din gradina...