| Cristisoroi a întrebat:

Am o grădină de aprox. 70 mp si as dori sa pun gazon(seminte).
Pana acum au fost plantate legume si nu sunt multe buruieni deoarece era sapata la 2 saptamâni.
Gazonul vreau sa-l pun la primavara si mentionez ca terenul nu este săpat.
Am citit pe un forum ca ar trebui udat timp de 2 saptamani sa iasă buruienile si pe urma ierbicid total in 2 reprize....pe urma nu mai stiu ce sa fac....sapat,nivelat...pat de nisip
Astept un raspuns.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| simpluone a răspuns:

Dupa ce dai cu ierbicid trebuie sa astepti cel putin inca doua saptamani pana mor buruienile.
Daca spui ca nu ai multe atunci nu are sens sa dai cu el.
Se sapa inainte si se afaneaza bine.Toti bolovanii tasati, radacinile aruncate, greblat bine, pamantul sa arate ca un nisip mai grosier. Apoi plantat. Greblat din nou usor pentru a baga semintele in sol si apoi dat cu un tavalug cat mai greu (peste 70 de KG) pentru a obtine o imbinare cat mai buna intre samanta si sol. Este foarte importanta irigarea dupa. Solul trebuie sa fie umed non stop insa nu sa faca balta. In cazul in care ai solul foarte argilos se adauga nisip la greblare inainte de insamantare pentru drenaj.
Teoretic fiecare din actiune isi are rostul ei insa in final nu e chiar asa de sensibila iarba, ii trebuie apa multa si soare pana se dezvolta si sa nu o sufoce burienile. Gazonul nu va arata ca cel pus cu covor decat dupa un an, doi si ceva munca prin tundere, reinsamantare, scarificare si fertilizare.
Succes

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nici eu nu recomand ierbicidarea.
În rest, dacă-l uzi și cosești la timp, nu e greu de loc să ai un gazon frumos peste vreo doi ani.

| MissElaa a răspuns:

Daca vrei sa sapi si sa nivelezi e bine dar fara nisip ca nu o sa creasca iarba, pune seminte de iarba si imediat deasupra fan pe toata suprafata unde ai pus seminte (scopul e ca vrabiile sa nu ciuguleasca semintele si fanul ajuta la cresterea ierbii ), uda corespunzator si cel mai important fara toxice ca erbicidul Round up mai ales daca ai copii, animale, ei sunt cei mai rapid expusi sa develope cancer de la Erbicide... ti-am dat un sfat prietenesc dar faci ce vrei