| SporeBox a întrebat:

Am un bonsai care acum ceva timp a inceput sa se paleasca si acum e destul de rau. Are putine frunze si sunt si alea palite sau galbene. Acum l-am mutat intr-un ghiveci mai mare ca poate e din cauza ca in cel vechi nu mai putea sa isi extinda radacinile (mai am unul si pe ala l-am mutat mai devreme intr-un ghiveci mai mare dar pe asta l-am tinut destul de mult timp in cel din care l-am cumparat). O sa isi revina? E din cauza asta? Nu cred ca e din cauza ca le pun prea multa sau prea putina apa pentru ca le pun destul de binetinand cont ca celalalt se mentine bine si nici viermi nu are la radacini.

1 răspuns:
| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Apa foarte rar si Putina. Nu pune apa cand sta la soare pentru ca se oprareste. Doar seara sau di eat a devreme. Poate fi pamantul/locul nou de vina sa nu ii priasca, dar depinde. Mutal la soare sau la umbra in functia de cum ii merge mai bine.