| ramona0506 a întrebat:

Am cumparat din Kaufland o planta super draguta, cu un ghiveci maro cum au toate plantele de acolo, plus un vas de ceramica verde. Tata spune ca vasul de ceramica este doar pentru a lua mai multi bani, si ca trebuie sa punem planta intr-alt ghiveci, sa i se extinda radacinile...planta, va spun, nu este mare deloc, nici prea mica, si nu sunt sigura ca ar trebui sa-i schimb ghiveciul. Voi ce spuneti? Ce ati face?

2 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Depinde de planta. In general trebuie schimbat ghiveciul ala de plastic in care o cumperi si trebuie sa aiba un ghiveci suficient de mare sa aiba loc sa creasca. Dar daca e inflorita, trebuie sa astepti sa treaca floarea si abia apoi o poti muta. Oricum, lasi si pamantul in care e ea acum si mai adaugi pamant.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Da ai trebuie schimbat ghiveciul ca sasi ramifice radacinile nu trebuie un ghiveci larg ci unul adanc. Sper ca te-am ajutat.