| SmoKer1667 a întrebat:

As dori sa stiu cum se ingrijesc petunuiile fiindca anul trecut mi s-au uscat desi am avut grija de ele.Euj vreau sa stiu cam cata apa ce suplimente as putea folosi si alte chestiuni necesare.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| flower_3416 a răspuns:

Buna,petunile iubesc apa...si i se pot administra ingrasaminte cum ar fi vitaflora (Eu asta folosesc) insa de obicei nu rezista peste iarnasad la nimeni.

| june_9596 a răspuns:

Buna,

Petunia este o planta pretentioasa la caldura. Prefera terenuri bine insorite, drenate cu un pH neutru. Petuniile nu se simt bine pe vreme racoroasa si umeda dar rezista bine la seceta. Petuniile cu flori mari sunt mai pretentioase la lumina si caldura si sunt sensibile la excesul de umezeala. Petuniile cu flori mici in schimb sunt mai rezistente la seceta si excesul de umezeala.

Se recomanda urmatoarele lucrari de intretinere practicare in ingrijirea petuniilor:
prasile - se practica pentru a distruge crusta si buruienile. Un numar de 2-3 prasile e suficient.
irigarea - se recomanda oridecate ori e necesara
ciupitul - se face doar in faza de rasad
fertilizarea - numai daca rezervele din sol sunt insuficiente

Fragment luat de aici: http://www.infogradina.ro/flori/balcon-si-terasa/petunia/1449/