| BoneShiver a întrebat:

Salut! Un dezumidificator poate ajuta cu transpiratia corporala? Am observat ca in medie reduce umiditatea cu o diferenta de 20-30% maxim fata de exterior. Este aceasta diferenta destul de notabila incat sa influenteze transpiratia?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dezumidificatorul poate ajuta in masura in care umiditatea din incapere depaseste considerabil limita normala. In aceste condiții evaporarea transpiratiei este mai lenta, prin urmare corpul tau se raceste mai putin, iar reactia organismului este aceea de a transpira in exces.
In privinta capacitatii dezumidificatorului de a reduce umiditatea, aceasta depinde de model, de dimensiunea incintei, de gradul de izolare a ei fata de exterior si de sursa umidității.
In locuinta ar trebui ca umiditatea sa fie in jurul valorii de 50%, deci o reducere de la 80% cred ca este destul de semnificativă.

| cristi202 a răspuns:

Știu pe cineva ce transpira foarte mult, încit creste umiditatea camerei, și-a luat dezumidificator, și e ok cit merge. Altfel, nu. Dar, pentru ca e mare, face ceva zgomot, și persoana nu suporta asta noaptea. Deci, tot are parte de umezeala.