| bobytza1234 a întrebat:

Unde sunt amplasati senzori de temperatura la combina frigorifica ELECTROLUX ERB36402W8.Cu doua conpresoare si display. Ofer Funda la cel mai bun raspuns.RAPID!

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

La partea cu frigider, sub "congelator", iar la partea de congelator la partea superioara, pe tavan.

| bobytza1234 explică (pentru carpediem):

Nu te supara.Nu prea am inteles.Cumva senzorul este incorporat in spuma.

| carpediem a răspuns (pentru bobytza1234):

Daca ai peretii din ABS(plastic) si nimic metalic, atunci este in spatele peretelui intre spuma si perete. Daca ai grilaj racitor in interior, este intre grilaj si ABS. De ce vrei sa stii unde este senzorul?

| bobytza1234 explică (pentru carpediem):

Caut senzorul de temperatura din cauza:combina frigorifica imi indica pe display +11C-+19C,iar in frigider i-mi ingeata mancarea -8C,motorul de la frigider functioneaza in continu si nu se mai opreste (nu face pauza).Iar congelatoru-l functioneaza normal. Daca stii vreo solutie, si ce trebuie inlocuit.

| carpediem a răspuns (pentru bobytza1234):

Termostatul sau releul de pornire e de vina, nu sonda de temperatura. Releul este asezat langa compresor, iar termostatul daca e digital, nu-l poti repara tu. Nu-l mai baga in priza ca-l prajesti. Trebuie sa vina cineva din domeniu. Daca combina e cu doua compresoare, uita-te la releul de la compresorul cu pricina, poate a ramas anclasat si chiar daca termostatul da comanda, releul nu intrerupe. Sper sa nu fie termostatul.

5 răspunsuri:
| Dan_Pantiru_1949 a răspuns:

Unde se gasesc senzori de caldura si de frig la com. frig. Electrolux ENB 3540SS De cumparat.