| savadan1975 a întrebat:

Salut!
Unei vecine de-a bunicii mele i-a bubuit mașina de spălat rufe și acum bunicii mele îi este teamă să o mai folosească pe a ei, din ce cauze o fi bubuit mașina de spălat a vecinei? Întreb să o pot liniști pe bunica mea. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Cum adica a bubuit? probeme la tabloul elecric? de acolo a pornit?
chema un meserias la bunica sa verifice!

| savadan1975 explică (pentru Fatamuntilor):

Mașina de spălat a bunicii mele nu are nimic, dar a auzit ca i-a bubuit vecinei și acum îi este frică să nu îi bubuie și ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu masina a bubuit, a facut scurt circuit priza in care era masina o fi luat foc priza, masina nu are nimic este bună, trebuie priză separata pentru masina de spalat circuit separat, cheama un electrician autorizat sa i faca priza speciala pentru masina de spalat adica circuit separat si siguranta in tablou sa fie mai mare, de 16 A, pentru masini de spalat, masinile de spalat consuma mult curent cand incalzeste apa si daca prizele sunt vechi se topesc firele din cauza consumului de curent.

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E posibil, dacă mașina e veche, sa fi bubuit chiar ea, adică în interiorul ei, asa cum ai zis, un scurtcircuit, de pe urma scurgerilor de apa.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil a ajuns apa in ciruitul electric si a facut scurt circuit.