| Buzzm a întrebat:

Salut, vreau sa achiziționeze un sistem de panouri fotovoltaice pentru partea de iluminare a casei, l-am găsit pe acesta pe eMag: https://www.emag.ro/......DWJV1NBBM/ vreau să știu dacă mai trebuie cumpărat ceva suplimentar la el și cam cate becuri economice de aprox 10w ar duce și cam cat timp. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

E făcut să Incarce optim acumulatori de 12v /80-100 Ah in 6-8 ore de soare. Apoi conectezi la acumulator consumatorii doriți.

Ce fel de becuri economice?

| Buzzm explică (pentru sierra1):

Pai sa spunem că niște becuri de 10w, myria, trebuie să cumpăr acumulatori? Trebuie să aștept să se încarce sau merg continuu, la o încărcare cat funcționează cu 10 becuri on?

| sierra1 a răspuns (pentru Buzzm):

10w și câți volți?

| Buzzm explică (pentru sierra1):

230v, gen vreau să știu dacă pot alege un astfel de panou pentru a avea lumina continuă, trebuie să cumpăr acumulatori separați sau se dau odată cu panoul?

| sierra1 a răspuns (pentru Buzzm):

Da ai nevoie de acumulator, mai ai nevoie de un convertor de la 12v la 220v. Lucrurile se cam complică, este?