| DaTRoll a întrebat:

Salut, vreau sa fac un gard din panouri și as avea nevoie de niște păreri pentru fundație. Gardul are 15 ml Fundația ma gândesc sa o fac de 50 înălțime, 30 în pământ și 20 la suprafață. As pune fier de 8 și etriere de 6 din din 50 în 50.este ok? Și cati saci de ciment mi ar trebui?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru un gard este ok. La o latime de 20 cm ai nevoie de 1, 5 mc de beton, la B250 ar intra 420 kg ciment (12 saci de 40 sau 21 de 20).
De preferat ar fi sa folosesti beton de statie, daca ai una in apropiere.
Ce te-as sfatui insa eu, sa nu faci toata fundatia la 30 cm adancime. Pentru gard estd suficient 10 cm in pamant (practic o decopertare a suprafetei) iar la stalpi sapi pahare mai adanci (60-80 cm), in care introduci armatură verticala, legata cu centura de sus. Astfel faci si putina ecomomie, nesemnificativa ce e drept, dar eviti ca gardul sa se incline in timp.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este mai complexa, decat sa fie rezolvat pe baza sfaturilor de pe TPU.
Vorbeste cu un zidar, sa-ti spuna parerea si sa calculeze necesarul de materiale.