| Saw3Danny a întrebat:

Salut, vreau sa imi schimb instalatia de incalzire din pexal trecând pe ppr, doua calorifere sa le schimb, sa montez niste robineti. La calorifer stiu cam cat se cere manopera si cam la cat sa ma astept dar la montarea de robineti si îmbinarea cu coturi si tevile cum se calculeaza? Gaurile sunt deja date prin pereti. Cat ar costa manopera cu 4 robineti si tevile, cum se calculeaza? (calorifer/ bucata, robinet / bucata, coturi, tevi la m sau cum)? Eventual sa măsor cati m de pexal am acum si sa cumpăr de ppr cv. mai mult( 1m )pentru modificari neprevăzute? Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In principiu nu prea contează cum vine instalatia, de obicei se tarifeaza per obiect (calorifer, in cazul tau). Un pret decent este 150 ron pe obiect, demontatul se compenseaza cu faptul ca ai deja suportul montat.
Tevile da, le poti masura pe cele vechi, iar daca mergi pe acelasi traseu poti estima usor si fitingurile.
Teava e la bucata de 4 metri, dar e ieftina (2-3 lei metrul), iei una in plus ca sa nu le adaogi.
Daca ai un pic de indemanare, de cei 300 de roni iti poti lua o plita pentru PPR si un cleste (de multe ori e inclus) si o faci singur. Nu e mare filosofie si ai si satisfactia ca ti-ai facut singur.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Asteapta sa-ti raspunda un instalator.