| Vacarescu_Adi_1975 a întrebat:

Vreau sa ingrop sub parchet ca sa nu se mai vada tevile de calorifer pexal de 16 si 20, Am inteles ca din cauza dilatari pot aparea fisuri/! Cum se ingroapa?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Fisuri in parchet? Exclus.
Fisuri in țeavă? Nici asta nu se întâmpla, daca nu le lovești, îndoi, calci etc.
Totuși, pexalul nu este cea mai indicata varianta pentru instalația de încălzire, dar din alte motive, cum ar fi etanseitatea imbinarilor. Daca vrei ieftin, alege PPR-ul, daca vrei calitate, mergi pe cupru.
Cea mai bună variantă mi se pare izolarea pardoselii cu polistiren extrudat de 4-5 cm, prin care se poate trece ușor si cu instalatiile, mai ales daca pui polistirenul din doua straturi.

3 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Dacă instalaţia este deja făcută e destul de costisitor să faci această modificare. Îţi recomand să maschezi ţevile cu şină din plastic care se foloseşte la pozarea cablurilor electice.
Eu aşa am făcut.