| Shoboxz a întrebat:

Salut,

Vreau sa schimb intrerupatoarele de aici:
https://imgur.com/a/MlU4TrZ
Cum fixez unele noi in doza asta, doar pe gaurile negre din mijloc? Gasesc ceva sa se potriveasca?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

De obicei rama intrerupatoarelor se scoate, eventual si ornamentele butoanelor pentru a avea acces la suruburile de strângere in doză. Cum am mai spus... Clasicul sistem de prindere constă intr-o pereche de pinteni metalici care odată cu strangerea suruburilor respective acestia se extind catre doză. Până la urmă daca nu sunt dozele potrivite le schimbi si aia e... Lipesti altele in găurile ramase cu niste ipsos că se usucă repede, eventual le bagi si cateun surub să aibă soliditate dar cu grijă sa nu existe fire in zona respectivă.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai smuls (din dozele) din perete intrerupatoarele, fara sa stii minima meserie de electrician.
Fixarea lor necesita cunostinte si pricepere, dar si putina indemana.
Cheama un electrician autorizat sa repare dozele si sa schimbe intrerupatoarele!

| Shoboxz explică (pentru Bula):

Am scos butoanele, apoi suruburile, am scos rama usor si au inceput sa cada chestii, acele prinderi care nu stiu cum se pun la loc (daca se mai pun) laughing. Era si un fir de nul iesitt, motivul pentru care nu se mai aprindeau becurile... Si nici suruburile de la fire nu se mai desfileteaza, sunt intepenite. Asa ca am zis sa o las asa si sa caut alta.

Cu firele ma descurc, cu prinderea nu stiu; pe net e simplu, are doza gauri calumea si se infileteaza, aici nu are asa sau sunt astupate de material?!

| Bula a răspuns (pentru Shoboxz):

1. Au suruburile de prindere in doza ascunse. happy
2. Tu nu ai desfacut suruburile care- si cum trebuia.
3. In intrerupator NU se trece firul de nul!

Ti-am spus: cheama un electrician!
Ai avut noroc ca nu te-ai electrocutat sau nu ai aprins casa.

| Shoboxz explică (pentru Bula):

L-am montat singur si functioneaza laughing.
Cum sa nu treaca, e vorba ca il conectezi la un terminal. Cu nulul iesit nu functionau becurile.
Da, am desfacut probabil suruburile distantierelor pana la capat, crezand ca se infileteaza in gaurile dozei. M-am prins ulterior cum e cu cracii aia.

| Bula a răspuns (pentru Shoboxz):

Felicitari!
Ai grija nu te scuture daca pipaiesti in intuneric! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, la ce-ai făcut acolo și cum arată, dacă n-ai asigurare de viață nu te băga! Be ware!

| Shoboxz explică (pentru anonim_4396):

Fire stiu sa bag, partea mecanica ma omoara. laughing

| nicu991 a răspuns:

Ai poze cu intrerupătoarele noi?
De regulă intrerupatoarele si prizele sunt prevazute cu niste pinteni metalici pentru prindere in doză. Deci da, poti pune in dozele respective altceva. Grijă mare să nu aibă tensiune, opresti siguranta generală si verifici cu o surubelniță de tensiune firele de la intrerupătoare.

| Shoboxz explică (pentru nicu991):

Nu am poza fiindca nu le-am luat (ales) inca. Si ma intrebam daca gasesc potrivite pentru situatia din doza asta si cum s-ar fixa, fiindca pe net dozele au gauri clare pentru surub de o parte si de alta iar asta nu. Clemele din intrerupatoarele astea au cazut pe jos cand am desfacut ca si cum ar fi fost facut ceva vraiste dinainte (nici firul de nul nu mai facea contact bine, de aia am desfacut).
Deci sunt intrerupatoare cu prinderi de-a gata pentru doza asta si se imping pur si simplu?

| Shoboxz explică (pentru nicu991):

Multumesc, ma duc azi prin Dedeman si vad ce gasesc.

| nicu991 a răspuns (pentru Shoboxz):

De obicei rama intrerupatoarelor se scoate, eventual si ornamentele butoanelor pentru a avea acces la suruburile de strângere in doză. Cum am mai spus... Clasicul sistem de prindere constă intr-o pereche de pinteni metalici care odată cu strangerea suruburilor respective acestia se extind catre doză. Până la urmă daca nu sunt dozele potrivite le schimbi si aia e... Lipesti altele in găurile ramase cu niste ipsos că se usucă repede, eventual le bagi si cateun surub să aibă soliditate dar cu grijă sa nu existe fire in zona respectivă.