| KateMiddleton a întrebat:

Ce sunt gaurile negre?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Gaurile negre se formeaza cand o stea de dimensiuni foarte mari face implozie si astfel toata masa ei este restransa la volum mult mai mic decat cel normal.
Astfel, gravitatia generata de acel corp atrage orice lucru din apropiere, inclusiv lumina. Gaura neagra(deoarece nici lumina se reflecta din interiorul ei si astfel nu o poti vedea).
Se considera ca gaurile negre deformeaza continuitatea spatiu-timp si astfel a ramas o teorie conform careia gaurile negre sunt chiar gauri prin care se poate calatorii in timp/spatiu. rolling eyes O teorie cam trasa de par daca ma intrebi pe mine...
A da, gaurile negre se misca prin univers haotic.

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

O gaura neagra nu genereaza gravitatie, deformeaza tesaturi spatiului face ca lumnia sa cada in acea gaura ca o imensa gaura in asfalt

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Orice obiect cu masa genereaza gravitatie. straight face

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde despre ce gauri negre intrebi

| Grimmjow69 a răspuns:

O gaura neagra este o regiune din spatiu care are atat de multa masa concentrata in ea incat nici un obiect din apropiere nu poate scapa de atractia ei gravitationala.

| Duucu a răspuns (pentru Grimmjow69):

Și cănd te atrage unde te duce?

| Grimmjow69 a răspuns (pentru Duucu):

Cand ceva este absorbit, nu se teleporteaza altundeva in univers, ci este compresat in aceeiasi masa.

| sabin89 a răspuns (pentru Grimmjow69):

Obiect din apropiere... Cam la ce apropiere te referi? Aproximativ.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabin89):

500-mai mult de 1000de km(acum depinde de dimensiunile gaurii).

| Kalla a răspuns:

Dupa ce moare o stea se formeaza gaurile negre.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Aceasta intrebare a fost pusa de M.O. si atestata de F.O.C.A. in RObotzi., S01.,Ep8.,Huda in cadrul caruia a fost dezbatut acest subiect atat de interesant care intriga un public atat de larg :)).
Raspunsul il poti afla accesand acest link de YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=Jn-h49jsb5U
:P

| al9264 a răspuns:

Ca sa te teleportezi in spatiu-timp, poti folosi "gauri de vierme". Gaurile negre sunt cai de a te teleporta prin universuri paralele.

Răspuns utilizator avertizat
| Shoarece a răspuns:

Gaurile negre sunt obiecte astronomice finite(se sfarsesc) si au o atractie gravitationala atat de mare incat nici lumina nu poate scapa. In gaurile negre nu exista timp si spatiu.