| PringAloe a întrebat:

Salutare, am fost la bunica mea si am vazut ca punea oua intregi la rosii, gen le spargea si la punea langa radacina apoi punea pamant deasupra...
eu stiam ceva de cojile de oua care se toaca sa zic asa si se pun langa rosie, dar metoda ei ajuta la ceva? Nu o sa strice rosia?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice material organic poate fi nutrient, cand se decompune (putrezeste).

Se pot aduna si resturile de mancare si vegetale (frunze, crengi) laolalta, impreuna cu gunoi (balegar) de la animalele domestice din curte si lasate toate impreuna intr-o groapa incapatoare. Dupa cateva luni, compostul format se imprastie in gradina, fiind un nutrient perfect si complex.

| Dandinelle a răspuns:

Eram chiar curioasa asa ca m-am folosit de prietenul meu Google. Bunica ta are o tehnica buna. Le poti pune intregi sau sparte impreuna cu radacina in pamant si se formeaza un nutrient pentru sol.
https://bonnieplants.com/the-bonnie-blog/incredible-eggs-in-the-garden/