| marywsbossxxx a întrebat:

De ce este rosia rosie, si vanata vanata?

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Intr-o zi cand veneau de la restaurantul din coltul strazii, doua patlagele, sot si sotie, au dat de o gasca de vagabonzi. Unul dintre ei, foarte indraznet, a fluierat vazandu-i formele apetisante patlagelei-sotie si a incercat s-o agate cu replici ieftine de genul "Hei mami, ce buna esti!". Patlagica, mai in varsta fiind, s-a simtit flatata pana la cer si inapoi ca inca mai e fluierata pe strada si a rosit toata. Patlagica-sot s-a enervat la culme ca vagabondul indrazneste sa-i jigneasca sotia si s-a dat sa-l pocneasca pe nenorocit, dar fiind un mosulet schilod, nu a reusit mare lucru, iar dupa ce toata gasca s-a napustit asupra lui, iti inchipui ce culoare i s-a facut pielea... Mergand acasa si trecand peste intamplarea din ziua respectiva, patlagelele au trait fericite pana la adanci putrezeli si au facut copii rosii si vineti.

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Fiindca prima oara s-au definit culorile iar legumele dupa insusirile lor. Filosofez si eu, ma aflu in treaba ca si tine.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca-si permite. Asa intrebare, asa raspuns.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Rosia de nervi si vanata pentru ca a enervat rosia.

| Petronela a răspuns:

Uite de aia rosia e rosie si vanata vanata

| Meryem027 a răspuns:

Smechera b-)

| คเค๓เк a răspuns:

Ce intrebare...Stupida

| -=AleCS=- a răspuns:

Vinetele sunt vinete pentru ca atunci cand sunt preparate sunt batute... doar ca ele se invinetzesc inainte, si rosile sunt rosii pentru ca... sti ce: mai bine zile porodaici laughing))

| smaranditza a răspuns:

Ambele contin pigmenti vegetali; rosia / licopen, vanata / antociani; dar stiai ca cele doua fac parte din aceeasi familie cu cartoful, ardeiul, etc,+ tutnul? chiar si vinetele contin nicotina, doar ca e mult mai putina decat intr-o tigara! artrebui sa mananci cel putin 9 kg de vinete o data ca sa aiba "valoarea" unei tigari!

| adryanb27 a răspuns:

Pai fruza d c e verde? ")) ca are clorofila, si rosia are ceva de ii da culoarea asta si vanata! cauta tu p net cum s numeste! sall

| marywsbossxxx explică:

Hahaha!

| NewSummer2013 a răspuns:

Deaialaughing

| adydassler a răspuns:

Pai ca rosia sa nu fie "vanata" si vanata sa fie "rosie"

| TheClassicGuitar a răspuns:

Si azi ma mai intreb rolling on the floor

| TzrM a răspuns:

De fatp renumitele legume,, rosie,, si,, vanata,, se numesc asa in limbajul de zi cu zi pentru a fi mai usor de inteles, iar denumirea a fost data de oameni dupa culoarea acestora, dar rosia si vanata se numesc de fapt,, Patlagele,,

| oO a răspuns:

Asa de stoulaughing

| MulteLucruriFaraRaspuns a răspuns:

Pentru ca rosia e rosie si vanata e vanatalaughing

| chocolateftw a răspuns:

De-aia