| bobocandrei a întrebat:

Salutare,
Am o mare problema...adezivul de pe abtipilduri, scoci, preturi, etc.
Tot ce pot sa zic e ca de pe materiale din sticla, metal (nevopsit) il pot curata foarte usor cu acetona... dar de pe materialele plastic nu pot, ca sigur il dizolv. Si il curat cum pot...fie cu guma de sters, fie cu o cartela... dar nu reusesc sa curat perfect.
Stie cineva, sau a descoperit cineva cum se scoate adezivul ala nenorocit? Pentru mine e o mare problema. Nu am in casa un obiect din plastic, care sa nu aibe o urma de adeziv.

Răspuns Câştigător
| alexam_6450 a răspuns:

Cu pasiune si muuulta rabdarehee hee

5 răspunsuri:
| bobocandrei explică:

Cu alcool etilic am incercat, in unele cazuri merge, in alte cazuri mai rau face... Oricum, rar merge cu alcool.

| FearNoEvil a răspuns:

Alcool etilic (spirt).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista solutie speciala de scos etichetele, mai precis de dezlipit. Cu pasiune si rabdare nu vei reusi...
Solutia se cheama LABEL KILLER!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge cu acetona se pare si poti eventual folosi concomitent o lama, insa exista posibilitatea sa zgarai suprafata. Label Killer unde putem gasi de cumparat?

| karamea a răspuns:

Cu apa calda? il lasi in apa fiarta si apoi dai cu detergent de vase...